Zamek [Z PODRÓŻY]

Zamek, czyli Het Kasteel. Tak nazywa się stadion Sparty Rotterdam. Trybuna, której stadion zawdzięcza swoją obecną nazwę jest rewelacyjna. Wybudowano ją w 1916 roku, gdy Sparta była czołowym klubem w kraju. Trybuna nawiązuje do zamku, który stał w tej okolicy kilkaset lat wcześniej. Zamek to najstarszy holenderski stadion, dziś ma 11 tys. miejsc.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

W 1928 roku rozegrano tu dwa mecze Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie. Radykalną modernizację stadion przeszedł pod koniec XX wieku. Przebudowano niemal wszystko, boisko obrócono o 90 stopni. Zachowano tylko „zamek”, który kiedyś był za bramką. Jeszcze niedawno mieszkali w nim ludzie. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się w 1987 roku.

Klub powstał w 1888 roku. Zakładający go studenci mieli grać w krykieta. Ale z Wysp Brytyjskich przyszła moda na futbol, założyli więc nową sekcję i o krykiecie szybko zapomnieli. Biało-czerwone koszulki i czarne spodenki, czyli barwy identyczne jak Sunderlandu, to pamiątka po meczu z ekipą z północno-wschodnej Anglii w 1899 roku.
Sparta ma na koncie sześć mistrzostw Holandii (ostatnie w 1959) i trzy puchary kraju.

Do 2002 roku Sparta zawsze grała w najwyższej lidze. W historycznym, pierwszym w historii spadku do drugiej ligi, brał udział Frank Rijkaard. Po trzech latach udało się wywalczyć awans, ale w 2010 roku znów Sparta zleciała do Eerste Divisie. Bramki dla Sparty znów strzela Johan Voskamp, który wrócił do Rotterdamu po dwóch latach w Śląsku Wrocław.
Do legend klubu należy Louis van Gaal. W środku pola Sparty biegał przez 8 lat.

Trybuna zamkowa od strony boiska.

W drodze na stadion w dzielnicy Spangen mijamy dziesiątki surinamskich restauracji. Można zajadać się m.in. roti (rodzaj indyjskiego chleba z mąki atta), nasi goreng, bakmi (makaron z mięsem) i typowo świąteczną potrawą – pom (zapiekany kurczak). W surinamskiej kuchni mieszają się wpływy z Indii, Chin i Afryki. W Spangen emigranci stanowią 85% mieszkańców. W całym Rotterdamie prawie połowę.

Klubowy hymn na ścianie domu sąsiadującego ze stadionem.

W Rotterdamie są trzy zawodowe kluby – Sparta, Excelsior (o trybunie Robina van Persiego pisałem tutaj) i Feyenoord, o którym będzie wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *