Ipswich Town. 139 lat gry przy Portman Road [Z PODRÓŻY]

Bobby Robson objął drużynę z końca ligi. Gdy odchodził, miał na koncie 14 transferów. A na liście sukcesów dwa wicemistrzostwa, FA Cup i Puchar UEFA. Ten ostatni zobligował mnie do podróży na Portman Road.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i X (twitterze).

Rugbysta Alexander Obolensky. W 1940 roku 24-letni reprezentant Anglii w czasie ćwiczeń wojskowych zginął w wypadku pilotowanego przez siebie samolotu.

W ramach groundhoppingowego projektu chcę zobaczyć wszystkie obiekty finalistów europejskich pucharów. Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

Wejście na trybunę Portman Road. Porządny, klasyczny, brytyjski stadion.

Klub powstał w 1878 roku jako amatorski zespół Ipswich A.F.C. Po 10 latach połączył się z Ipswich Rugby Club i przyjął dzisiejszą nazwę. Do lat 30. XX wieku Ipswich Town grało w lokalnych ligach. Stało się klubem zawodowym dopiero w 1936, gdy lokalny biznesmen zapowiedział, że w przeciwnym razie stworzy konkurencję, Ipswich United.

Kiedy słynny Alf Ramsey przejmował Ipswich Town, drużyna grała na trzecim poziomie ligowym. Wywalczyła dwa awanse i w sezonie 1961-62, czyli debiucie w First Division, zdobyła mistrzostwo Anglii. Ramsey odszedł rok później, aby objąć reprezentację i zdobyć mistrzostwo świata.

Alf Ramsey.

W 1969 roku managerem został żółtodziób, Bobby Robson. W pierwszych dwóch sezonach ledwo utrzymał się w First Division, zajmując 18. i 19. miejsce. Odszedł z klubu po 13 latach, gdy po latach sukcesów, gdy mały klub z Suffolk zajmował czołowe miejsca w lidze, a w 1981 roku zdobył Puchar UEFA (wygrana z Widzewem Łódź 5:0 u siebie, łatwa przeprawa z Saint-Étienne Michela Platiniego, dwie wygrane z Köln oraz wygrany jedną bramką finałowy dwumecz z AZ Alkmaar). Robson, podobnie jak Ramsey, po zapisaniu pięknej karty na Portman Road, został selekcjonerem reprezentacji Anglii.

Zobacz także: Ten człowiek wymyślił ligowy futbol [Z PODRÓŻY]

Bobby Robson.

Największe osiągnięcie Robsona to fakt, że wszystkie sukcesy w Ipswich (dwa wicemistrzostwa, Puchar Anglii oraz Puchar UEFA) osiągnął sprowadzając zaledwie 14 zawodników przez 13 sezonów! Polegał głównie na wychowankach.

Kevin Beattie, stoper z lat 70., wymieniany jako najlepszy zawodnik w historii Ipswich Town.

Piłkarze Ipswich grają przy Portman Road od 1884 roku. Wcześniej i to aż od 1855 teren należało do krykiecistów East Suffolk Cricket Club.

W 1906 roku zbudowano drewnianą trybunę, która w 1971 roku została sprzedana klubowi żużlowemu z Ipswich i trafiła na Foxhall Stadium.

W czasie I wojny światowej stadion przejęło wojsko, w latach 20. ścigały się tu whippety. Dopiero w latach 30., gdy klub stał się zawodowy, stadion opuścili krykieciści.

W 2022 roku Ipswich po raz czwarty z rzędu walczyło w League One. W kwietniu 2023 trafiłem na mecz z Exeter. Gospodarzom wystarczało zwycięstwo. A tu co akcja, to gol! Skończyło się na 6:0, fecie i kontrolowanym pitch invasion.

Zobacz także: Piłka rodziła się na tym okrągłym stadionie [Z PODRÓŻY]

Ipswich Town to jedyny brytyjski zespół, który nigdy nie przegrał u siebie w europejskich pucharach grając m.in. z Realem Madryt, Milanem, czy Barceloną. Dla niektórych to ten mało znany klub, którego kibicem jest Ed Sheeran.
Willis Building, architektoniczna ikona miasta. Budynek z pierwszej połowy lat 70., jeden z pierwszych zaprojektowanych przez Normana Fostera i Wendy Cheesman.

Zobacz także: Tutaj rozegrano pierwszy mecz w historii [Z PODRÓŻY]

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i X (twitterze).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *