Tutaj rozegrano pierwszy mecz w historii [Z PODRÓŻY]

Battersea Power Station – kiedyś elektrownia, dziś centrum handlowe.

O historii piłkarskiego Londynu pisałem już m.in. przy okazji wizyt na najstarszej piłkarskiej trybunie na świeciestadionie, gdzie rozegrano pierwszy w historii nieoficjalny mecz międzynarodowy oraz pubie, gdzie ustalono reguły piłki nożnej.

„Pawilon krykietowy” i zielona plakietka upamiętniająca pierwszy mecz piłkarski.

9 stycznia 1864. Tego dnia rozegrano mecz, który uznaje się za premierowe spotkanie w historii piłki nożnej w wersji zgodnej z przepisami Football Association. Organizacja powstała zaledwie dwa miesiące wcześniej. Zawodników, znanych wówczas graczy, wytypowali szef i sekretarz federacji.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Okolicznościowa tabliczka w miejscu, gdzie rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej.

80-hektarowy dziś park przy południowym brzegu Tamizy został otwarty w połowie XIX wieku. Wcześniej pola Battersea były m.in. miejscem słynnych pojedynków, na śmierć i życie.

Tutaj swoje mecze rozgrywali piłkarze Wanderers F.C., zdobywcy pierwszego Pucharu Anglii, w 1872 roku. Park jest też miejscem historycznego meczu Londyn-Sheffield z 1866. Opisywano go jako pierwszy w historii mecz o stawkę. Zgodnie z regułami, po pierwszej bramce zespoły zamieniły się stronami. Zachował się dość szczegółowy przebieg meczu, włącznie z adresem lokalu, w którym po spotkaniu wznoszono toasty (The Albion Tavern, Covent Garden).

Zobacz także: Byłem na najstarszym stadionie świata [Z PODRÓŻY]

Teren, gdzie w 1864 roku rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej to dziś teren, gdzie ćwiczą krykieciści. W tle była elektrownia.

Zobacz także: Tutaj padł pierwszy gol w polskiej historii

Battersea Park Millennium Arena, w tle kominy byłej elektrowni.

Elektrownia Battersea, kilka minut spacerem od boiska w parku. Moje pierwsze skojarzenia: okładka albumu „Animals” Pink Floyd, największa budowla z cegły w Europie i pomysł przebudowy obiektu na stadion Chelsea FC.

Węglowa elektrownia w stylu art deco przestała działać w latach 80. Dyskusja, jak tchnąć w obiekt nowe życie, trwała wiele lat. Park tematyczny, mieszkania, może elektrownia na biomasę? W 2012 roku budynek został wystawiony na sprzedaż. Chelsea FC podjęła drugą już próbę zakupu nieruchomości, ale znów bezskutecznie. Najwyższą ofertę złożyło malezyjskie konsorcjum. W 2022 roku otwarto centrum handlowe.

Zobacz także: Stadion pierwszego meczu reprezentacji Polski [Z PODRÓŻY]

Battersea Power Station
Park Battersea w okolicach historycznego boiska.
Boisko pierwszego meczu piłkarskiego

Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *