Tutaj miał zostać pochowany biblijny Łazarz, stąd pochodził Zenon z Kition. Dla historii piłki Larnaka to miasto klubów, które 40 lat temu „tymczasowo” przeniosły się o kilkadziesiąt kilometrów na południe
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
W leżącej nad morzem 50-tysięcznej Larnace jedną z największych atrakcji jest cerkiew św. Łazarza. Tutaj miał zostać pochowany człowiek, którego według Biblii miał wskrzesić Jezus. Cerkiew odwiedziłem, ale głównym celem były stadiony.
Na Cypr poleciałem przez Wiedeń. We wrześniu w ciągu dnia temperatura wynosiła ponad 30 stopni. Nawet w nocy nie spadała poniżej 20. Największe zaskoczenie? Autobus przestają jeździć wyjątkowo wcześnie. W weekendy transport publiczny zamiera o 18.
Nea Salamis Famagusta
Nea Salamis Famagusta FC od 1974 roku, czyli tureckiej inwazji, „tymczasowo”, działa w Larnace. Na początku klub błąkał się po różnych stadionach, a w 1991 roku wybudował stadion Ammochostos (nazwa oznacza grecką nazwę Famagusty). Kiedy w 2004 roku w Nea Salamis zagrali piłkarze z tureckiej części wyspy, byli pierwszymi taki zawodnikami w lidze od 30 lat. Z kolei mecz Nea Salamina z Yenicami z tureckiej części wyspy z 2005 roku, był pierwszym takim wydarzeniem od pięciu dekad.
Anothorsis Famagusta
Anorthosis Famagusta (13 mistrzostw, 10 pucharów) też jest klubem „uchodźczym”. Stadion w Famaguście (GSE) jest od tamtej pory nieużywany. 10-tysięczny obiekt im. Antonisa Papadopoulosa wybudowano w Larnace w 1986 roku.
AEK Larnaca
AEK (K oznacza Kition, dawną nazwę Larnaki) powstał 25 lat temu z połączenia dwóch klubów – EPA Larnacka i Pezoporikosa. W ostatnich latach, gdy drużyna zajmowała drugie, najwyższe w historii miejsca w lidze, połowę podstawowego składu stanowili Hiszpanie.
Ściana przed salonem fryzjerskim. Kiedy zakład jest zamknięty ptaki trafiają do środka. W czasie godzin pracy klatki wiszą na zewnętrznej ścianie domu.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.