Cidry, Skałka i plac Andrzeja [Z PODRÓŻY]

Spragniony śląskich klimatów, wiosną byłem na meczach Ruchu Chorzów, Uranii Ruda Śląska i Szombierek Bytom. Z wyprawy zostało jeszcze kilka kadrów w sam raz na blogową notkę.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Ruch Radzionków

Nie, to nie Frank Zappa. Wizerunek Mariana Janoszki, najsłynniejszego zawodnika „Cidrów” znajduje się w Bytomiu. Tutaj, w dzielnicy Stroszek, swój stadion ma Ruch Radzionków. Otoczenie specyficzne, czas jakby zatrzymał się w miejscu. W 1998 Ruch debiutując w ekstraklasie, wygrał na tym stadionie z Widzewem Franciszka Smudy 5:0. Dziś Ruch gra w IV lidze.

AKS Chorzów

W 1937 roku piłkarze AKS-u zdobyli wicemistrzostwo Polski, szczypiorniści po złoto sięgali 12-krotnie. Piłkarze swoje mecze rozgrywali na nowoczesnym obiekcie z dwoma boiskami, bieżniami i kortami. Dziś stoi tam centrum handlowe AKS. Klub przeniesiono na miejski obiekt przy ul. Lompy.

Plac Andrzeja

Plac w centrum Katowic, tuż obok dworca kolejowego. Na początku XX wieku, gdy na placu wyświetlano filmy oraz handlowano bydłem i końmi, grano także w piłkę. Mecze toczyły tu dwa miejscowe kluby – Diana Kattowitz i FC Kattowitz. Oba przeniosły się potem w okolice Parku Kościuszki.

Śląsk Świętochłowice

Świętochłowice-Piaśniki, stadion Skałka im. Pawła Waloszka. W latach 70. na górniczych hałdach wybudowano tor żużlowy. Ostatni raz drużyna Śląska pojechała na tym stadionie w 2002 roku. Ze Skałki korzystają już tylko A-klasowi piłkarze. Najlepiej piłkarzom Śląska szło przed wojną. Hubert Gad wystąpił nawet na igrzyskach olimpijskich w Berlinie.
Stadion robi wrażenie. Spokojnie mógłby się znaleźć na stronie Brutalist Football.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *