Tytuł: Między kibolami
Autor: Bill Buford, tłum. Krzysztof Cieślik
Wydawnictwo: Wydawnictwo Cyranka, 2021 (1991)
Na początku jest wesoło. Piwo, sikanie do fontanny, jakieś przepychanki. Kiedy pojawia się przemoc, a tłum sieje zniszczenie, Bill Buford chce coraz więcej adrenaliny. Zaczyna szukać źródeł agresji. Stawia pytanie: dlaczego w latach 80. tylu angielskich mężczyzn szło w sobotę na mecz, żeby wszcząć burdę?
Książki w księgarni Sendsport o 10% taniej.
Książka, która zaczyna się od zabawnych historii o pijanych Anglikach, kończy się socjologiczną analizą tłumu. Fragmenty, gdzie amerykański student relacjonuje swoje przygody w nowym dla niego świecie, są fenomenalnie napisane. Tempo, żart, reporterskie oko. Bill Buford wyruszył z angielskimi kibolami do Włoch i na własnych plecach poczuł policyjną pałkę. Przeżył chwile, gdy stał się częścią agresywnego tłumu, który chce więcej i więcej. Dał się porwać niszczącej energii. Szybko sam się tym przeraził i zaczął myśleć nad przyczynami. Jego zdaniem tradycyjne socjologiczne teorie opisujące działanie tłumu nie sprawdzają się przy opisie około futbolowej przemocy.
Osobiste relacje Buforda są nie tylko wnikliwe, ale też żywe i zabawne. Z czasem, tempo spada. Autor oddaje się rozważaniom, szuka odpowiedzi w klasykach filozofii. Dzika i niekontrolowana przemoc wyzwoliła emocje, których wcześniej nie czuł. Chce zrozumieć to, w czym uczestniczył. Niektóre wątki nie kleją się z pozostałymi. Niemniej, rasowy reporter zza wielkiej wody nietuzinkowo opisał angielskich kiboli z końca lat 80. Wyjaśnić zjawiska, pomimo prób, nie zdołał.
“Wśród kiboli” wyszło w Anglii w 1991 roku. Dziś Bill Buford znany jest jako autor książek o jedzeniu. W 2006 roku stwierdził, że jako domowy kucharz osiągnął całkiem niezły poziom. Zastanawiał się, czy dałby sobie radę w trzygwiazdkowej, nowojorskiej restauracji. Zaczynał od pracy na zmywaku, wynoszenia śmieci, a potem siekania warzyw. Aby podnieść poziom, przeniósł się do Francji. Z żoną i dwójką małych dzieci pracę redaktora w prestiżowych, amerykańskich pismach, zamienił na naukę zupełnie nowej profesji. Zmienił tematykę książek zachowując zamiłowanie do długich podtytułów. Po „Among the Thugs: The Experience, and the Seduction, of Crowd Violence ” napisał „Heat: An Amateur Cook in a Professional Kitchen” oraz „Dirt: Adventures in Lyon as a Chef in Training, Father, and Sleuth Looking for the Secret of French Cooking”.