Staję na drewnianym mostku, tuż obok miejsca, w którym kiedyś stał stadion De Meer. Porównuję do bydgoskiej Trasy Uniwersyteckiej za 200 mln zł. W Amsterdamie most można przejść i przejechać rowerem. W Bydgoszczy w grę wchodzi tylko samochód. 2:1 dla Johan Cruijffbrug.
Mniej więcej tędy szedł ze swojego domu na De Meer nastoletni Cruyff. Stadion wybudowano w 1934 roku. Szybko okazał się za mały, mecze w europejskich pucharach i pojedynki z Feyenoordem i PSV Ajax często rozgrywał na Stadionie Olimpijskim.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Pożegnalny mecz Ajax rozegrał w tym miejscu w 1996 roku. Zwycięstwo z Willem II dało 26. mistrzostwo Holandii. Klub przeprowadził się do miejsca z zupełnie innym duchem. Amsterdam ArenA była w momencie inauguracji najnowocześniejszym stadionem na świecie, od początku pomyślanym o organizacji koncertów i innych wielkich imprez. Dla wielu De Meer pozostało ostatnim miejscem, gdzie liczyła się tylko piłka. Żadnych sklepów, ciągnących się przez setki metrów barów i miejsc parkingowych w podziemiach.
W miejscu po De Meer powstały domy. Koło mostu Cruyffa krzyżują się Anfieldroad i Wembleylaan. Na nowych budynkach umieszczono nazwy historycznych stadionów – Delle Alpi, Wembley, czy Prateru. Do futbolu nawiązują nawet osiedlowe ławeczki.
To drugi stadion, który „odwiedziłem”, choć nic po nim nie zostało. Ze zdjęciem lotniczym w ręku szukałem Les Corts w Barcelonie.
Oprócz Cruyffa i Johana Neeskensa (powyżej) swoje mosty nad kanałami mają w tej okolicy Sjaak Swart, Gerrie Mühren, Ruud Krol, Barry Hulshoff, Dick van Dijk, Arie Haan, Wim Suurbier, Piet Keizer, Horst Blankenburg, Velibor Vasović, Heinz Stuy i trener Rinus Michels. Holendrzy chcieli upamiętnić wyjątkowe pokolenie ludzi, dzięki którym w latach 70. o niewielkim kraju mówiono z podziwem na całym świecie. Wielu z byłych piłkarzy żyje, przez co nie mogą zostać patronami amsterdamskich ulic. Z mostami takiego problemu nie było.
One Reply to “Na moście Johana Cruyffa [Z PODRÓŻY]”