Bez prysznica, ale to był największy stadion w mieście [Z PODRÓŻY]

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niewielu pamięta o największym w latach 20. stadionie w Bydgoszczy. Zanim ktokolwiek myślał o założeniu klubu o nazwie Zawisza, na osiedlu Leśnym żołnierze korzystali z okazałego obiektu.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

Widok na teren stadionu z dominanty, czyli 15-kondygnacyjnego budynku na nowym osiedlu po drugiej stronie ulicy – Platanowym Parku.
Osiedle Leśne oraz teren po stadionie z Platanowego Parku

Boisko dla żołnierzy wybudowano w 1921 roku. W „Sporcie Pomorskim” z 1927 roku można przeczytać, że Stadion Szkoły Oficerskiej był jedynym pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim w Bydgoszczy, na którym swoje mecze ligowe rozgrywały praktycznie wszystkie bydgoskie kluby. Oceniono je jako dobre. „Co jednak cudzoziemca od razu uderza, to brak szatni odpowiednich, a co najważniejsze, natrysków, bez których dzisiaj zagranicą boiska wyobrazić sobie nie można”.

Wybudowana w 1930 roku trybuna mogła pomieścić 3 tys. widzów. To więcej, niż na stadionie przy ul. Sportowej. Po wojnie boisko na Osiedlu Leśnym było zdewastowane a trybunę rozebrano.

Zobacz także: Miał być kompleks sportowy, a będą bloki

KS Szkoła Oficerska Bydgoszcz w 1925 roku występował w klasie A Toruńskiego OZPN. Szybko wycofał się z rozgrywek. Na stadionie grało wtedy kilka drużyn z całego miasta. Z boiska korzystano jeszcze po wojnie, bo według wykazu na zawisza.info Zawisza rozgrywał tu mecze w maju 1948 roku.

Powojenna zabudowa między ul. Czerkaską i 11 listopada.

O stadionie niewielu już pamięta. Bydgoszczanom polecam mapę z 1939 roku lub zdjęcie lotnicze z 1944. W serwisie staremapy.bydgoszcz.pl można nałożyć na nie dzisiejsze zdjęcia satelitarne.​ Stadion Stadion Szkoły Oficerskiej w Bydgoszczy znajdował się między ul. Czerkaską, Sułkowskiego i 11 listopada. W momencie budowy Czerkaskiej nie było, Sułkowskiego nie dochodziła do tego miejsca, a 11 listopada nazywała się inaczej.

Zobacz także: Kujawsko-pomorskie. Piłkarska pustynia, ale stadiony nad wodą

Komu służył stadion? Przy dzisiejszej ul. Gdańskiej Niemcy w 1913 roku rozpoczęli budowę Kriegschule. Zanim budynek zaczął pełnić swoją funkcję, zaczęła się I wojna światowa. Budynek trafił do Ministerstwa Spraw Wojskowych. W Gmachu Szkoły Wojennej, jak jest dziś nazywany, umieszczono Szkołę Podchorążych. W czasie okupacji hitlerowcy zorganizowali tu Szkołę Wywiadu i Kawalerii. Po 1945 roku działało tu Dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Od 2007 w budynku mieści się Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W czasie okupacji hitlerowcy nie zmienili przeznaczenia budynku – mieściła się tu Aufklärungs und Kavallerieschule (Szkoła Zwiadu i Kawalerii).
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, wcześniej dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Widok z dominanty Platanowego Parku na stadion Zawiszy

Zobacz także: Stadion, na którym zaczęła się wojna [Z PODRÓŻY]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *