Spotkanie założycielskie w kawiarni, mecze w parku, a potem już poszło. Anderlecht stał się największym klubem w Belgii, a w najlepszych latach celował w zdobywanie europejskich pucharów. Dziś jest w kryzysie.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Sporting Club Anderlechtois (od 1993 Royal Sporting Club Anderlecht) założono w 1908 roku w kawiarni Concordia na Rue d’Aumale. Kiedy przed wojną zespół cztery razy spadał z belgijskiej ekstraklasy, stał się obiektem kpin kibiców większych klubów, jakimi w stolicy były Union Saint-Gilloise oraz Daring Club de Bruxelles. W 1947 roku Anderlecht zdobył pierwsze mistrzostwo. Dziś jest rekordzistą z 34 tytułami. Sporting ma też na koncie Puchar UEFA i dwa Puchary Zdobywców Pucharów. Spośród belgijskich zespołów europejskie trofeum w gablocie ma jeszcze tylko KV Mechelen. Kiedy w 2020 roku drużyna zajęła 8.miejsce w lidze, był to najgorszy wynik od II wojny. Trenerem został debiutant, Vincent Kompany. W ostatnim sezonie Fiołki zajęły 3. miejsce w lidze.
Zobacz także: Belgowie połączyli trzy kluby i wypaliło
Zobacz także: Trzy lipy w Brukseli
Lotto Park to aktualna, sponsorska nazwa stadionu Anderlechtu. W 1917 roku na granicy Parku Meir (dziś to Astrid Park) postawiono jedną drewnianą trybunę. Na cześć hojnego patrona klubu obiekt nazwano stade Émile Versé. Po wielu modernizacjach, w 1972 roku, rozegrano tu finał mistrzostw Europy. W latach 80. stadion zbudowano od nowa, a patronem został prezydent klubu Constant Vanden Stock. Obecna pojemność to 22 tys. miejsc.
Zobacz także: Kosowo w stolicy Europy
Zobacz także: Gent i Genk
Zobacz także: Belgijski dom Lubańskiego
Royale Union Saint-Gilloise
To była moja druga wizyta na stadionie z zachwycającą fasadą. Na brukselskim Stade Joseph Marien z łatwością można sobie wyobrazić, jak wyglądał rozgrywany turniej piłkarski Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii.
W 2021 roku Royale Union Saint-Gilloise po 48 latach wrócił do belgijskiej ekstraklasy. Do wybuchy II wojny „Les Unionistes” byli najlepszym klubem w kraju zdobywając 11 mistrzostw kraju.
Klimat na meczu jest wspaniały. Stadion bije na głowę wszystkie obiekty powstałe w ostatnich dekadach.
Leopold
Léopold FC powstał w 1893 roku jako klub burżuazji i szlachty. Swoją nazwą rozsławiał dobre imię Króla Leopolda II. Jak chyba każdy belgijski klub z długą historią przeszedł serię zmian nazw i fuzji. Ale co najistotniejsze, zachował matricule 5. Dziś gra na Stade Fallon w brukselskiej dzielnicy Ukkel.
Zobacz także: Z widokiem na katedrę w Mechelen
Cały kompleks ma 22 hektary – m.in. 6 boisk oraz 12 kortów tenisowych. Racing White Daring de Molenbeek (rozwiązany w 2002 roku) zagrał tu nawet kiedyś mecz w europejskich pucharach.
Zobacz także: Pocztówka z Ostendy
Zobacz także: Brukselski Messi [Z PODRÓŻY]
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Wspaniałe wojaże, nadal jest to świetny blog, tak trzymać. Gratulacje.