Śladami West Hamu. London Stadium, Rush Green i West Ham Park [Z PODRÓŻY]

London Stadium
London Stadium oraz ArcelorMittal Orbit – 114-metrowa wieża obserwacyjna oraz jednocześnie rzeźba, co sprawia, że to największe w Wielkiej Brytanii dzieło sztuki. Stworzono ją, bo zadaniem architektów, Park Olimpijski potrzebował „czegoś ekstra”.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.

O piłkarskim Londynie pisałem już m.in. przy okazji wizyt na najstarszej piłkarskiej trybunie na świecie; parku, gdzie rozegrano pierwszy mecz w historii; największych boiskach na świecie; stadionie, gdzie rozegrano pierwszy w historii nieoficjalny mecz międzynarodowy oraz pubie, gdzie ustalono reguły piłki nożnej. Opisywałem m.in. wizyty na stadionach Arsenalu, Wimbledonu, Crystal Palace i Dulwich Hamlet.

London Stadium
London Stadium

Choć na Stadion Olimpijski (tej nazwy przestano używać, od kiedy z obiektu korzysta West Ham) słychać sporo narzekań, to na tle innych tego typy stadionów, jest pozytywnym wyjątkiem. Klub z Premier League sprawia, że trybuny wypełniają się ok. 30 razy w roku. Areny igrzysk w Pekinie, Rio de Janeiro, czy Atenach, zieją pustką.

London Stadium
London Stadium

Przez ponad sto lat (1904-2016) West Ham grał na Boleyn Ground, nazywanym Upton Park. Pięć lat temu opisywałem pięciometrowy pomnik mistrzów świata z West Hamu. Trzymający w prawej ręce Złotą Nikę Bobby Moore na ramionach kolegów, obok niego Geoff Hurst, Martin Peters i Ray Wilson. Pomnik stoi, a w miejscu stadionu powstał nowy kompleks budynków mieszkalnych.

Obok stadionu postawiono nowy pomnik, upamiętniający zdobycie Pucharu Zdobywców Pucharów (1961). Inne trofea West Hamu to trzy Puchary Anglii i Liga Konferencji (2023).

London Stadium
London Stadium, pomnik upamiętniający zdobycie Pucharu Zdobywców Pucharów po zwycięstwie z TSV 1860 Monachium.

W 2016 roku piłkarze przenieśli się na London Stadium. To chyba najgorzej oceniany przez kibiców nowy stadion w Europie. Widoczność jest dramatyczna. Wynika to m.in. z pierwotnego układu trybun, pierwotnie zaplanowanych pod kątem zawodów lekkoatletycznych.

London Stadium
London Stadium

W czasie igrzysk olimpijskich w 2012 roku pojemność wynosiła 80 tys. miejsc. Teraz o 20 tys. miejsc. Debata o pooolimpijskiej przyszłości obiektu trwała długo. W 2013 roku ostatecznie potwierdzono, że nowym gospodarzem, na 99 lat, będzie West Ham United. Główny warunek – lekkoatletyczna bieżnia zostaje. Dolne sektory zostały przebudowane tak, że są częściowo rozsuwane.

Dość powszechna jest wiedza, że drużyna „Młotów” powstała w stoczni nad Tamizą. Założony w 1895 roku klub Thames Ironworks po 5 latach przekształcił się w West Ham United. Co ciekawe, zaczęło się od inicjatywy prezesa działającego wspólnie z podwładnymi. Jak napisano w zakładowym periodyku, ten pomysł ma pomóc wrócić do równowagi po wcześniejszym strajku. Plany na zimę oprócz piłki: bowls (kule na trawie) i gra w pierścienie. W pierwszym sezonie zgłosiło się 50 osób. Trening to głównie zaprawa i ćwiczenia wojskowe.

Już pierwszy pucharowy mecz drużyny pracowników z doków obejrzało 3 tysiące osób. Po kilku latach drużyna stała się zawodowa, a po następnych kilku sezonach na stałe przeniosła się na teren nazywany „Zamkiem”, znany potem jako The Boleyn Ground.

London Stadium
23-tonowy dzwon olimpijski, ponoć drugi najcięższy w Europie, po Petersglocke z katedry w Kolonii.
London Stadium
London Stadium
west ham united
Olimpijski kompleks powstał na postindustrialnym terenie i pozwolił zrewitalizować ogromny obszar w Stratford.

Zobacz także: Tutaj rozegrano pierwszy mecz w historii 

Rush Green Training Ground

Rush Green Training Ground
Rush Green Training Ground

W piątkowe popołudnie jedynym meczem w całym Londynie było spotkanie w centrum treningowym West Hamu. Zajrzałem więc na wschodni kraniec miasta, do Rush Green Training Ground.

Rush Green Training Ground
Rush Green Training Ground

Jak na kwoty, którymi operują kluby Premier League, ośrodek West Hamu wygląda stosunkowo skromnie. Klub przeniósł się tu niedawno z Chadwell Heath a prace trwają. Teren w Romford ma na razie 5 boisk na powierzchni 11 hektarów. Dla porównania Cobham, ośrodek Chelsea, to 56 hektarów, a centrum Arsenalu 57.

Rush Green Training Ground
Rush Green Training Ground

Zobacz także: W Aberdeen Alex Ferguson dokonał niemożliwego [Z PODRÓŻY]

West Ham Park

West Ham Park
West Ham Park

West Ham Park, 77-akrowy park w gminie Newham. Miejsce historyczne dla piłki, ale niemające nic wspólnego z klubem z West Ham w nazwie. Pod koniec XIX wieku grała tutaj amatorska drużyna Upton Park Football Club. 11 listopada 1871 roku w meczu z Clapham Rovers, Jarvis Kenrick strzelił pierwszą bramkę w historii FA Cup, uznawanego za pierwsze oficjalne rozgrywki. Co ciekawe, choć Upton Park FC przestał istnieć na początku XX wieku, klub ma na koncie jeszcze kilka historycznych osiągnięć. Amatorski status sprawił, że drużyna otrzymała zaproszenie do reprezentowania kraju na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1900 roku. Choć piłka nożna była dyscypliną pokazową, to Brytyjczycy otrzymali za zwycięstwo złote medale. Finał rozegrano na Vélodrome de Vincennes, który odwiedziłem.

Dodatkowo, gdy formowały się przepisy piłki nożnej, to z Upton Park F.C. wyszły propozycje, by zakazać zawodnikom łapania piłki w ręce oraz, aby bramkarz był jedyny zawodnikiem, który może to robić.

West Ham Park
West Ham Park, mecz krykieta
West Ham Park
West Ham Park
West Ham Park
West Ham Park

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *