Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu miała pokazać, że po 10 latach od odzyskania niepodległości Polska się rozwija. W stolicy Wielkopolski oddano do użytku wiele nowych budynków, ale ze Stadionem Miejskim wyszło średnio.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Z powodu błędów konstrukcyjnych obiekt Warty Poznań długo napoprawiano. Ale zapisał się w historii jako pierwszy polski stadion, na którym zagrano przy sztucznym oświetleniu. 13 września 1933 roku wykorzystano część sprzętu, który dzień wcześniej użyto przy wielkim pokazie wychowania fizycznego. Na mecz przyszło 3 tysiące kibiców, Legia Poznań pokonała Wartę 3:1.
Pierwszy stadion na świecie, na którym w piłkę kopano przy sztucznym świetle, odwiedziłem w Sheffield. W 1878 na Bramall Lane, gdzie do dziś gra Sheffield United, postawiono cztery drewniane wieże. Miały po 9 metrów. Na szczytach umieszczono lampy, podłączono prądnice i silniki spalinowe. Przyszło 20 tys. kibiców.
Na poznańskim stadionie w czasie wojny hitlerowcy zorganizowali obóz pracy przymusowej dla ludności żydowskiej. Niedoszłych uciekinierów wieszano na miejscu. Kiedy obóz był likwidowany, więźniów wywieziono do Auschwitz. Po wojnie stadion zmodernizowano. Rozgrywano tu finały Pucharu Polski, grała reprezentacja, tłumy ściągał Lech Poznań.
Obecnie teren po stadionie Edmunda Szyca (dawniej 22 lipca) to jedno z najbrzydszych miejsc w centrum Poznania. Ruina to efekt braku porozumienia w sprawie przyszłości rozległego terenu. Deweloper, który jest właścicielem działki, chce, żeby stanęły tu wysokie budynki. Ratusz inwestycję blokuje, uważa, że teren powinien być przeznaczony na sport i rekreację.
Więcej o meczu z 1933 roku tutaj. O pierwszym meczu przy jupiterach na innym stadionie w Poznaniu, przy ul. Bułgarskiej, ciekawie pisali dziennikarze „Wyborczej”.
Update
Stan na wiosnę 2024:
2 Replies to “Tutaj po raz pierwszy w Polsce grano przy światłach [Z PODRÓŻY]”