Messi w Belfaście [Z PODRÓŻY]

Mural w Belfaście

Celtic Belfast był jednym z dwóch najważniejszych klubów w mieście. Nazwę i barwy zaczerpnięto od o 4 lata starszego Celtiku z Glasgow. Kibice, głównie irlandzcy nacjonaliści, domagali się niepodległości kraju. W 1948 roku, w rozgrywanym tradycyjnie w Boxing Day meczu z Linfield, wybuchły zamieszki. Celtic Belfast został wycofany z ligi a w 1960 roku rozwiązany. Głównym rywalem Linfield stał się Glentoran.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Jeszcze w latach 80. XX wieku na stadion Celtic Park w Belfaście chodziły tłumy, ale nie po to, by oglądać piłkarzy, ale popularne na Wyspach Brytyjskich wyścigi psów. Kilka lat temu w miejscu stadionu powstało centrum handlowe. Znajduje się w nim muzeum klubu, który zakończył działalność pół wieku temu. Chciałem je zobaczyć, ale nie dostałem odpowiedzi na maile, a gdy pojawiłem się w centrum handlowym, muzeum było zamknięte.

Mural w Belfaście

Mural w Belfaście

Z położonego kilka ulic dalej muralu, na rogu Whiterock Road i Falls Road, spogląda Leo Messi. W pubie obok mecze oglądają kibice Celtiku Glasgow. W środku, na ścianach wiszą zielone koszulki The Bhoys. To oni postanowili uhonorować Irlandczyka, który prowadził Barcelonę. Tak na ścianie znalazł się też Argentyńczyk.

Patrick O’Connel prowadził m.in. Racing Santander, Betis (mistrzostwo Hiszpanii 1934/35) i FC Sevillę. W latach 1935-40 był trenerem Barcelony. Prowadził zespół m.in. podczas słynnego tournee w czasie wojny domowej. W 1937 drużyna wyjechała do USA i Meksyku. Zarobione pieniądze pozwoliły klubowi zarobić pieniądze i przetrwać. Większość drużyny nie chciała wracać do ogarmniętego wojną kraju i została na emigracji.

Mural w Belfaście

O’Connel pochodził z Dublina, jako piłkarz grał m.in. w Belfast Celtic, Sheffield Wednesday, Hull City i Manchesterze United. Zmarł w biedzie i zapomnieniu w 1959 roku.

W tej części Belfastu większość stanowią katolicy. Kilkadziesiąt metrów dalej można przeczytać, że patrioci muszą zerwać z Wielką Brytanią. Na ścianie po drugiej stronie ulicy widnieje hasło „Co ty robiłeś, gdy trwał strajk głodowy? Możesz powiedzieć, że byłeś z nami?”. W 1981 roku wielu przebywających w brytyjskich więzieniach członków IRA podjęło strajk głodowy, żądając uznania ich więźniami politycznymi (byli więzieni jako kryminaliści). W wyniku protestu zmarło 10 głodujących.

Patrick O’Connell Memorial zbiera pieniądze na pomnik Irlandczyka oraz odnowienie jego grobu.

Mural w Belfaście

Messi, O’Connell i widok na Windsor Park, stadion Linfield FC i reprezentacji Irlandii Północnej.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

One Reply to “Messi w Belfaście [Z PODRÓŻY]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *