Przez kilka dekad The Valley było największym ligowym stadionem w Anglii. Kiedy przestało spełniać standardy, Charlton przez 7 lat grał na wygnaniu. Klub wrócił na stadion, gdy kibice dosłownie zabrali się za odbudowę oraz wygrali lokalne wybory.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.
O historii piłkarskiego Londynu pisałem już m.in. przy okazji wizyt na najstarszej piłkarskiej trybunie na świecie; parku, gdzie rozegrano pierwszy mecz w historii; największych boiskach na świecie; stadionie, gdzie rozegrano pierwszy w historii nieoficjalny mecz międzynarodowy oraz pubie, gdzie ustalono reguły piłki nożnej. Opisywałem m.in. wizyty na stadionach Arsenalu, Wimbledonu, Crystal Palace i Dulwich Hamlet.
Na The Valley wybrałem się, żeby zobaczyć historyczny stadion. Wśród niedzielnych meczów wybór był niewielki. Przy okazji poznałem atmosferę na meczach żeńskich zespołów. Jak się okazuje, pod koniec sezonu (czas kluczowych meczów pucharowych lub rodzinnych pikników na finał rozgrywek) spotkania damskich ekip na największych stadionach w Anglii, to już norma. W sezonie 2022/23 można było za kilkanaście funtów obejrzeć żeński futbol m.in. na Wembley, London Stadium, Emirates, Stamford Bridge, Tottenham Stadium, Craven Cottage, Plough Lane. Ciekawe, czy ten trend choćby za kilkanaście lat dotrze do Polski.
Charlton Football Club sprowadził się w to miejsce w 1919 roku. Klub stać było na teren, ale pieniędzy na budowę stadionu brakowało. Piaszczysty teren obok zbocza (stąd nazwa) pomogli uporządkować kibice. Pierwsze mecze rozgrywano zanim postawiono trybuny.
Zobacz także: W Aberdeen Alex Ferguson dokonał niemożliwego [Z PODRÓŻY]
Przez kilkadziesiąt lat The Valley było największym ligowym stadionem w Anglii. Mieściło do 75 tys. kibiców. Jednocześnie, słabe wyniki (1957-1986 to lata poza First Division, włącznie z grą na trzecim poziomie) odbijały się na finansach klubu a obiekt był coraz bardziej zaniedbany. W 1986 roku Charlton był zmuszony do rozgrywania meczów na Selhurst Park, obiekcie Crystal Palace. Było to pierwsze współdzielenie stadionu w Football League od 36 lat. Tym razem kibice ruszyli nie tylko do pracy na stadionie, ale gdy przeciwko budowie opowiedział się samorząd, wzięli udział w wyborach jako Valley Party. Sukces przy urnach (11% głosów) pozwolił na przebudowę stadionu i jego otwarcie w 1992 roku, już bez miejsc stojących.
Zobacz także: Ten człowiek wymyślił ligowy futbol [Z PODRÓŻY]
Charlton Athletic Football Club założyła grupa 14 i 15-latków mieszkających w okolicach dzisiejszej Eastmoor Street. Znamy nawet datę dzienną – 9 lipca 1905. Dziś The Addicks mają na koncie jeden Puchar Anglii (1947) a wicemistrzostwo kraju to sukces jeszcze z międzywojnia (1937).
Wschodnia trybuna, kiedyś (jako stojąca) była największą w Anglii. Dziś liczby są bez porównania mniejsze. Cały stadion drużyny z League One ma 27 tys. miejsc.
Zobacz także: Kujawsko-pomorskie. Piłkarska pustynia, ale stadiony nad wodą
Zobacz także: Budapeszt śladami najsłynniejszego Węgra [Z PODRÓŻY]
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.