Klub, o którym nie słyszałeś, grał na tym londyńskim stadionie przez 140 sezonów [Z PODRÓŻY]

Te trzy londyńskie kluby grają na swoich stadionach ponad 100 lat. Leyton Orient ma na fasadzie tablicę o polskim piłkarzu. Queens Park Rangers zanim zadomowili się na Loftus Road, grali w 20 miejscach. Z kolei stadion obok byłej królewskiej leśniczówki, był domem Clapton FC przez 140 sezonów. To najdłuższa seria w stolicy Anglii.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku oraz X (twitterze).

Brisbane Road, stadion Leyton Orient
Brisbane Road, stadion Leyton Orient

O piłkarskim Londynie pisałem już m.in. przy okazji wizyt na najstarszej piłkarskiej trybunie na świecie; parku, gdzie rozegrano pierwszy mecz w historii; największych boiskach na świecie; stadionie, gdzie rozegrano pierwszy w historii nieoficjalny mecz międzynarodowy oraz pubie, gdzie ustalono reguły piłki nożnej. Opisywałem m.in. wizyty na stadionach Arsenalu, Wimbledonu, Crystal Palace i Dulwich Hamlet.

Leyton Orient Football Club gra w League One. To drugi najstarszy zawodowy klub w Londynie, po Fulham. Glyn Cricket Club powstał w 1881 roku, a 7 lat później drużyna zaczęła występować jako Orient. Obecną nazwę klub przyjął po II wojnie światowej.

Brisbane Road (wcześniej Osborne Road) ma dziś 9 tys. miejsc. Stadion został otwarty pod koniec XIX wieku. Do 1937 roku grała tu drużyna Leyton FC. Jej miejsce zajął dzisiejszy Leyton Orient. Stadion miał wtedy jedną trybunę na 475 miejsc.

Mural autorstwa Gabe’a Cuthberta.

Na fasadzie stadionu odtworzono bramkę, którą w 2006 roku Lee Steele strzelił przeciwko Oxford United. Gol dał Leyton Orient awans. Akcja ma przypomnieć o emocjach i jest związana z promowaniem dbałości o zdrowie psychiczne. Rozmowa o sporcie może prowadzić do pytania „jak się czujesz”. Podobnych murali na angielskich i walijskich stadionach powstało osiem.

Brisbane Road, stadion Leyton Orient
Brisbane Road, stadion Leyton Orient
Brisbane Road, stadion Leyton Orient
Tablice na stadionie Brisbane Road.

Polski ślad. Stanisław Gerula w połowie lat 30. rozegrał 6 meczów w bramce Wisły Kraków. W czasie wojny pełnił funkcję „białego kuriera” – przerzucał ludzi na Węgry. Następnie przeszedł szlak bojowy z Brygadą Strzelców Karpackich. Po wojnie został w Anglii, gdzie przez dwa lata grał w Leyton Orient. W 1952 roku jego Walthamstow Avenue dotarło do finału FA Amateur Cup. Gerula zagrał na Wembley i jak podają niektórzy, dokonał tego jako pierwszy Polak.

Brisbane Road, stadion Leyton Orient
Brisbane Road, stadion Leyton Orient

Leyton Orient analizowali możliwość gry na Stadionie Olimpijskim, gdy obiekt powstawał na igrzyska w 2012 roku. Argumentowali to tym, że są klubem z siedzibą najbliżej nowego stadionu. Ale gdy nad podobnym ruchem zaczęły zastanawiać się zarządy Tottenhamu i West Hamu, stało się, jasne, że klub z wielokrotnie niższą frekwencją, jest bez szans.

Pomnik Lauriego Cunninghama.

Laurie Cunningham, piłkarz m.in. Realu Madryt i Rayo Vallecano na początku kariery, przez trzy sezony był zawodnikiem Leyton Orient. Pomnik w sąsiadujących ze stadionem Ogrodach Koronacyjnych odsłonięto w 2017 roku.

Pomnik Lauriego Cunninghama.

Zobacz także: Bajkowe krajobrazy Como i Lugano

Queen’s Park Rangers

Loftus Road, stadion Queens Park Rangers w Londynie
Loftus Road, stadion Queens Park Rangers w Londynie

Stadion Loftus Road od strony South Africa Road. Do niedawna stadion nosił nazwę Kiyan Prince Foundation Stadium, organizacji powstałej na cześć 15-letniego zawodnika drużyny młodzieżowej, który został śmiertelnie pchnięty nożem przy próbie przerwania szkolnej bójki.

Loftus Road Stadium
Loftus Road, stadion Queens Park Rangers w Londynie

W 1981 stadion stał się pierwszym brytyjskim obiektem zawodowej drużyny ze sztuczną trawą. Zawodnicy skarżyli się, że grają na plastikowym dywanie położonym na betonie. Trwało to krótko, bo po siedmiu sezonach przywrócono naturalną murawę. Sportowo, zespołowi pod wodzą Terry’ego Venblesa wiodło się świetnie. W kilka lat, z drugiego poziomu rozgrywek, przyszły trener Barcelony i selekcjoner reprezentacji Anglii, przeszedł drogę do europejskich pucharów (QPR mecze w Pucharze UEFA rozgrywał na Highbury).

Loftus Road Stadium
Loftus Road Stadium

W 1904 roku grali tutaj amatorzy z Shepherd’s Bush F.C. Queens Park Rangers F.C. przenieśli się tu w 1917 roku, po zaliczeniu 20 innych obiektów (ligowy rekord). Ich poprzednie boisko zostało przejęte na potrzeby armii – trwała I wojna światowa. W 1931 roku QPR przeniósł się na White City Stadium. Stadion igrzysk olimpijskich z 1908 roku już nie istnieje, ale został odpowiednio upamiętniony (byłem sprawdzić). Po dwóch latach drużyna wróciła na Loftus Road. Eksperyment powtórzono w latach 60., ale wtedy też się nie powiódł.

Zobacz także: Zimny, środowy wieczór w Stoke [Z PODRÓŻY]

Loftus Road Stadium
Loftus Road Stadium

Klub powstał w 1886 roku, ale korzenie QPR to drużyna Christchurch Rangers (1882). Już po trzech latach zepół stał się zawodowy. Największe sukcesy to wicemistrzostwo Anglii (1976) i finał Pucharu Anglii (1982).

Loftus Road Stadium
Loftus Road Stadium

Obecna pojemność to 18 tys. miejsc. Dekadę temu klub zapowiadał przeprowadzkę do sąsiedniej dzielnicy, w okolice Old Oak Common. Ostatecznie projekt New Queens Park upadł.

Bonusowo zdjęcie z kompleksu boisk obok stadionu, amatorski mecz w angielski formacie 5 na 5.

Clapton

The Old Spotted Dog Ground
The Old Spotted Dog Ground

Najstarszy stadion w Londynie. Niestety, moja druga próba dostania się na The Old Spotted Dog Ground, podobnie jak pierwsza, była bezskuteczna. Ale będę próbował dalej.
The Old Spotted Dog Ground
The Old Spotted Dog Ground

Co to za miejsce? Z pobliskiego pawilonu myśliwskiego (dziś w ruinie) korzystał Henryk VIII. W budynku zaczął działać pub, a za nim boisko, początkowo do krykieta. Pierwszy udokumentowany mecz piłkarski to spotkanie Clapton FC – Old Carthusians w 1888, które zgromadziło 4 tysiące kibiców. To na tym stadionie Clapton grało z West Hamem, Tottenhamem, czy Ajaksem. Seria 140 lat korzystania z boiska przez klub została zakończona w 2019 roku. Clapton FC nie płaciło czynszu. W 2020 obiekt odkupił należący do kibiców Clapton Community FC. Od tamtej pory stadion jest porządkowany i małymi krokami modernizowany. Relacja z postępów tutaj.

Zobacz także: Larnaka, miasto klubów uchodźców [Z PODRÓŻY]

Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku oraz X (twitterze).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *