Wojna, igrzyska, zamach. W moich skojarzeniach związanych z Sarajewem nie było futbolu. Pojechałem więc na derby.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
28 czerwca 1914 roku o godz. 10.50 Gawriło Princip oddał dwa strzały. Pierwszy trafił Zofię von Chotek w podbrzusze. Druga kula przeszyła tchawicę i tętnicę szyjną arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsurga. Potem wszystko potoczyło się tak, jak uczono w liceum na historii. „Wymień przyczyny wybuchu I wojny światowej” to chyba wciąż jeden z najbardziej wałkowanych tematów. Serbia odrzuciła ultimatum Austro-Węgier, a kiedy uformowały się dwa wielkie bloki, Europejczycy doświadczyli najbardziej krwawego konfliktu. Dziesiątki tysięcy ludzi traciło życie w okopach, aby front przesunął się kilka kilometrów.
Zobacz także: Zimny, środowy wieczór w Stoke [Z PODRÓŻY]
FK Sarajevo i Stadion Olimpijski
Stadion, na którym w 1984 rozgrywano igrzyska olimpijskie, leży niedaleko centrum miasta. Do dzielnicy Koševo najlepiej wybrać się pieszo. Widoki są przyjemne. Podczas ceremonii otwarcia na trybunach zasiadło 75 tys. osób. Obecny patron, Asim Ferhatović to piłkarz FK, strzelec 198 goli w latach 50. i 60.
FK Sarajevo powstał w 1946 roku. Większość klubów w mieście, która istniała przed wojną, została rozwiązana. „Fudbalski klub” dwa razy wygrywał ligę jugosłowiańską, a pięciokrotnie Bośni i Hercegowiny.
Derby, które obejrzałem, odbyły się, gdy sezon był rozstrzygnięty. Temperatura była więc stosunkowo niska. Mimo to wyjazd uważam za udany, Sarajewo polecam każdemu. W Bośni zachodnia kultura miesza się klimatami, które widziałem w Kosowie i Tiranie. W galerii handlowej można zrobić zakupy w takich samych sklepach, co w Polsce. Z tą różnicą, że palenie jest ogólnie przyjęte i w budynkach spaceruje się z papierosem w ustach.
Zobacz także: Zagrzeb. Na tym stadionie zaczęła się wojna [Z PODRÓŻY]
Zobacz także: Mostar. Wojna, religia i piłka [Z PODRÓŻY]
W Sarajewie wojna jest wciąż widoczna. Zainteresowanych świetnie opisanymi piłkarskimi wątkami oblężenia Sarajewa odsyłam do książki „Mecz do pretekst”.
FK Željezničar
Stadion Grbavica, Željezničar Sarajewo. Obiekt, jak na klub kolejowy przystało (Rapid Bukareszt, Lech Poznań), zbudowano tuż przy torach. Dziś linia nie jest już wykorzystywana.
W kwietniu 1992 roku na stadionie Grbavica (nazwa pochodzi od dzielnicy) Željo miał zagrać ligowy mecz z FK Rad. 35 minut przed pierwszym gwizdkiem rozpoczął się atak na Sarajewo.
Zobacz także: W Pilznie futbol krzyżuje się z piwem [Z PODRÓŻY]
FK Olimpik Sarajewo
Skromny klub położony przy meczecie, powstał w 1993 roku. Jeszcze niedawno grał w bośniackiej ekstraklasie.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.