W miasteczku sztangi Tarpan zjada rywali. Z boiska Burzy widać naftobazę. A stadionu Kolejarza pilnuje pięciometrowy, żelazny dyskobol. Spośród moich ostatnich meczowych wyjazdów zdecydowanie najgłośniej było w Sercu Łodzi.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Poprzedni stadion Widzewa niewiele różnił się od tego, na którym drużyna z Markiem Citko w składzie grała w Lidze Mistrzów. Zdążyłem usiąść na brudnym i wysłużonym krzesełku przy al. Piłsudskiego. Zdjęcie z meczu z Zagłębiem Lubin z 2013 roku umieściłem we wpisie o obiektach, których fatalny stan może zachwycić. Widzew wymieniłem wtedy razem z ŁKS-em (nowy stadion jest już otwarty), Polonią Bytom (trwa przebudowa), Skrą Warszawa (prace mają ruszyć wkrótce) i Marymontu Warszawa (przebudowa w planach). Nowy Widzew to dziś wzór infrastrukturalny, kibicowski i sportowy.
Stary stadion Widzewa przeszedł do historii w 2014 roku. Nowy, w pełni zadaszony, 18-tysięcznik otwarto w 2017 roku. Wraz z przebudową ulic kosztował miasto 154 mln zł, co na tle podobnych obiektów z tamtego czasu jest bardzo niską kwotą.
Widzew gra w tym miejscu od końca lat 40. Ulica Rokicińska stała się ul. Armii Czerwonej, a od 1990 roku al. Józefa Piłsudskiego. Przed wojną bazą sportową zarządzał Klub Sportowy Widzewska Manufaktura, z którym Widzew dokonał fuzji. W latach 70. usunięto bieżnię i stworzono piłkarski stadion z trybunami na wale ziemnym. Co istotne, Wielki Widzew z lat 80. pucharowe mecze m.in. z Manchesterem City, Manchesterem United, Liverpoolem czy Juventusem, rozgrywał na stadionie ŁKS-u, przy al. Unii.
Wyprzedane bilety od III ligi w górę, rekordowe ilości karnetów to rzeczywistość Widzewa ostatnich lat. W tym sezonie ekstraklasy średnia frekwencja przekracza 17 tys. (95% zapełnienia stadionu) i jest druga w Polsce, po Legii.
Muzeum Widzewa Łódź
Cztery pomieszczenia w muzeum 4-krotnego mistrza Polski. Jak na polski klub wszystko ułożone dość zgrabnie. Sporo pamiątek związanych z piłką reprezentacyjną i m.in. mundialami, a nie klubem.
Kolejarz Chojnice
Zobacz także: Piłka rodziła się na tym okrągłym stadionie [Z PODRÓŻY]
Tarpan Mrocza
Kibice mogli usłyszeć o Mroczy w kontekście podnoszenia ciężarów. To z tego miasteczka pochodzą bracia Tomasz i Adrian Zielińscy.
Zobacz także: Hoffenheim. Pocztówka od wieśniaków [Z PODRÓŻY]
Borówno
Zobacz także: Nikozja. Miasto murem podzielone [Z PODRÓŻY]
KS Brzoza
Zobacz także: Pocztówka z Lille [Z PODRÓŻY]
Zamek Zamek Bierzgłowski
Zobacz także: Tutaj kopali wielcy Węgrzy [Z PODRÓŻY]
Iskra Zamość
Zobacz także: Na stadion razem z van Goghiem [Z PODRÓŻY]
Burza Nowa Wieś Wielka
Zobacz także: Leeds. U Starego Pawia [Z PODRÓŻY]
Start Gniezno
Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka. Patron był pilotem, który zasłynął zwycięstwami w prestiżowych zawodach balonowych, Pucharze Gordona Bennetta. Obiekt powstał w latach 30. Od lat 50. to stadion żużlowy.
Zobacz także: Miał być kompleks sportowy, a będą bloki
Zobacz także: Stadion, na którym zaczęła się wojna [Z PODRÓŻY]
Bytovia Bytów
Za czasów Drutexu były nie tylko wysokie pensje, ale też słynny autokar z Barcelony. Umowa sponsorska została wypowiedziana w 2018 roku. Klub, który wtedy grał w I lidze, dziś występuje o trzy poziomy niżej.
Zobacz także: Z widokiem na katedrę w Mechelen
Zobacz także: Pocztówka z Ostendy
Zobacz także: Na stadionie, gdzie zadebiutowała Francja, dziś grają w hokeja [Z PODRÓŻY]
Śląsk Wrocław
Od 2011 roku Śląsk Wrocław rozgrywa swoje mecze na nowym obiekcie zbudowanym na EURO. Ale siedzibą klubu do 2021 roku był historyczny stadion przy ul. Oporowskiej. Stary obiekt pozostał obiektem treningowym akademii oraz sekcji kobiecej.
Boisko na wrocławskim osiedlu Gajowice swój początek ma w 1927 roku, gdy powstał tu Volkspark Breslau Gräbschen (Park Ludowy Wrocław Grabiszyn). Mecze rozgrywał tu m.in. Breslauer SpVg 02.
Zobacz także: Zimny, środowy wieczór w Stoke [Z PODRÓŻY]
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.