Serce Łodzi, naftobaza i dyskobol z szyn [Z PODRÓŻY]

W miasteczku sztangi Tarpan zjada rywali. Z boiska Burzy widać naftobazę. A stadionu Kolejarza pilnuje pięciometrowy, żelazny dyskobol. Spośród moich ostatnich meczowych wyjazdów zdecydowanie najgłośniej było w Sercu Łodzi.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Mecz Widzewa Łódź

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Poprzedni stadion Widzewa niewiele różnił się od tego, na którym drużyna z Markiem Citko w składzie grała w Lidze Mistrzów. Zdążyłem usiąść na brudnym i wysłużonym krzesełku przy al. Piłsudskiego. Zdjęcie z meczu z Zagłębiem Lubin z 2013 roku umieściłem we wpisie o obiektach, których fatalny stan może zachwycić. Widzew wymieniłem wtedy razem z ŁKS-em (nowy stadion jest już otwarty), Polonią Bytom (trwa przebudowa), Skrą Warszawa (prace mają ruszyć wkrótce) i Marymontu Warszawa (przebudowa w planach). Nowy Widzew to dziś wzór infrastrukturalny, kibicowski i sportowy.

Najbliższa okolica stadionu. Skrzyżowanie ulic Włodzimierza Smolarka i Widzewskiej.

Stary stadion Widzewa przeszedł do historii w 2014 roku. Nowy, w pełni zadaszony, 18-tysięcznik otwarto w 2017 roku. Wraz z przebudową ulic kosztował miasto 154 mln zł, co na tle podobnych obiektów z tamtego czasu jest bardzo niską kwotą.

Widzew gra w tym miejscu od końca lat 40. Ulica Rokicińska stała się ul. Armii Czerwonej, a od 1990 roku al. Józefa Piłsudskiego. Przed wojną bazą sportową zarządzał Klub Sportowy Widzewska Manufaktura, z którym Widzew dokonał fuzji. W latach 70. usunięto bieżnię i stworzono piłkarski stadion z trybunami na wale ziemnym. Co istotne, Wielki Widzew z lat 80. pucharowe mecze m.in. z Manchesterem City, Manchesterem United, Liverpoolem czy Juventusem, rozgrywał na stadionie ŁKS-u, przy al. Unii.

Wyprzedane bilety od III ligi w górę, rekordowe ilości karnetów to rzeczywistość Widzewa ostatnich lat. W tym sezonie ekstraklasy średnia frekwencja przekracza 17 tys. (95% zapełnienia stadionu) i jest druga w Polsce, po Legii.

Muzeum Widzewa Łódź

Cztery pomieszczenia w muzeum 4-krotnego mistrza Polski. Jak na polski klub wszystko ułożone dość zgrabnie. Sporo pamiątek związanych z piłką reprezentacyjną i m.in. mundialami, a nie klubem.

Koszulki Widzewa w klubowym muzeum
Widzew Łodź
Ściana budynku obok stadionu Widzewa.

Kolejarz Chojnice

Koszulka w sklepie Chojniczanki
Kolejarz Chojnice
To nie żart. W Kolejarzu Chojnice nową sekcję stworzyli bobsleiści.
Kolejarz Chojnice
Dyskobol, który stoi na terenie stadionu powstał z części wagonów znalezionych na złomowisku i przywiezionych ze skansenu kolejowego. Waży cztery tony, a jego autor, chojnicki plastyk, Jarek Urbański za kilkutygodniową pracę nie wziął wynagrodzenia.
Kolejarz Chojnice
Kolejarz Chojnice
Kolejarz Chojnice
Zawsze, gdy mam okazję zobaczyć stary stadion klubu kolejowego (dotyczy to wszystkich Kolejarzy, Lokomotivów i Żeleżnicarów), zerkam gdzie są tory. Zazwyczaj kolejowa infrastruktura graniczy z boiskiem. Tak jest też w Chojnicach – nasyp od razu obok klubowego budynku.

Zobacz także: Piłka rodziła się na tym okrągłym stadionie [Z PODRÓŻY]

Tarpan Mrocza

Tarpan Mrocza

Kibice mogli usłyszeć o Mroczy w kontekście podnoszenia ciężarów. To z tego miasteczka pochodzą bracia Tomasz i Adrian Zielińscy.

Tarpan Mrocza
Kilkutysięczną gminę rozsławiła sztanga, ale piłkarze są na fali wznoszącej. Dzięki sponsorowi z branży budowlanej Tarpan w B-klasie zaczął oferować stawki wyższe, niż w wyższych ligach. Dziś jest liderem A-klasy i szykuje się do gry w okręgówce.

Zobacz także: Hoffenheim. Pocztówka od wieśniaków [Z PODRÓŻY]

Borówno

Stadion Borówno
Podbydgoskie Borówno znane jest z jeziora i dębów stojących wzdłuż szosy. Za linią drzew znajduje się boisko.
Stadion Borówno
Stadion Borówno
Stadion Borówno

Zobacz także: Nikozja. Miasto murem podzielone [Z PODRÓŻY]

KS Brzoza

KS Brzoza
Podbydgoska Brzoza. Pamiętam największe wydarzenie w historii tego boiska. Kilkanaście lat temu odbył się tu trening pierwszej reprezentacji Polski.

Zobacz także: Pocztówka z Lille [Z PODRÓŻY]

Zamek Zamek Bierzgłowski

Zamek Zamek Bierzgłowski
Zamek Bierzgłowski to nazwa wsi położonej 15 km od Torunia. Klub to Zamek (z Zamku Bierzgłowskiego), a wszystko kręci się wokół gotyckiej siedziby komturów, którą dziś zarządza diecezja.
Zamek Zamek Bierzgłowski
Zamek Zamek Bierzgłowski

Zobacz także: Tutaj kopali wielcy Węgrzy [Z PODRÓŻY]

Iskra Zamość

Stadion Iskry Zamość.
Do Zamościa dojechałem z Bydgoszczy rowerem. Ale to nie Lubelszczyzna, a okolice Rynarzewa w powiecie nakielskim. Iskra Zamość-Rynarzewo gra w B-klasie.
Stadion Iskry Zamość.

Zobacz także: Na stadion razem z van Goghiem [Z PODRÓŻY]

Burza Nowa Wieś Wielka

Nowa Wieś Wielka to wieś na skraju Puszczy Bydgoskiej, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy.
Kapliczka położona po drugiej stronie ulicy.

Zobacz także: Leeds. U Starego Pawia [Z PODRÓŻY]

Start Gniezno

Stadion Startu Gniezno.

Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka. Patron był pilotem, który zasłynął zwycięstwami w prestiżowych zawodach balonowych, Pucharze Gordona Bennetta. Obiekt powstał w latach 30. Od lat 50. to stadion żużlowy.

Zobacz także: Miał być kompleks sportowy, a będą bloki

Obelisk poświęcony Antonínowi Kasperowi.
Żużlowy stadion Startu Gniezno.
Żużlowy stadion Startu Gniezno.

Zobacz także: Stadion, na którym zaczęła się wojna [Z PODRÓŻY]

Bytovia Bytów

Stadion w Bytowie.

Za czasów Drutexu były nie tylko wysokie pensje, ale też słynny autokar z Barcelony. Umowa sponsorska została wypowiedziana w 2018 roku. Klub, który wtedy grał w I lidze, dziś występuje o trzy poziomy niżej.

Zobacz także: Z widokiem na katedrę w Mechelen

Stadion w Bytowie.

Zobacz także: Pocztówka z Ostendy

Stadion w Bytowie.

Zobacz także: Na stadionie, gdzie zadebiutowała Francja, dziś grają w hokeja [Z PODRÓŻY]

Śląsk Wrocław

Stadion Wrocław.
Wrocław, Oporowska.

Od 2011 roku Śląsk Wrocław rozgrywa swoje mecze na nowym obiekcie zbudowanym na EURO. Ale siedzibą klubu do 2021 roku był historyczny stadion przy ul. Oporowskiej. Stary obiekt pozostał obiektem treningowym akademii oraz sekcji kobiecej.

Boisko na wrocławskim osiedlu Gajowice swój początek ma w 1927 roku, gdy powstał tu Volkspark Breslau Gräbschen (Park Ludowy Wrocław Grabiszyn). Mecze rozgrywał tu m.in. Breslauer SpVg 02.

Zobacz także: Zimny, środowy wieczór w Stoke [Z PODRÓŻY]

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *