Dwa najbliższe brytyjskie stadiony [Z PODRÓŻY]

Dundee United, Tannadice Park
Mecz Dundee United – Celtic na Tannadice Park

183 metry, a właściwie 200 jardów, dzieli dwa piłkarskie stadiony w Dundee. To najmniejsza odległość w Wielkiej Brytanii.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Dundee pojawia się w niezliczonych zestawieniach ciekawostek o piłce na Wyspach. Wszystko przez położone przy jednej ulicy dwa stadiony profesjonalnych drużyn. U góry zdjęcie spod stadionu Dundee United, czyli Tannadice Park (czerwony mur po prawej). Przed nami, lekko pod górę, obiekt Dundee FC – Dens Park.

Odwrotny widok jest jeszcze lepszy. Spod głównego wejścia Dens Park (stadion FC) widać całą trybunę główną derbowych rywali. Od 1988 roku nosi nazwę Fair Play. Pieniądze za sportową postawę w Pucharze UEFA Szkoci mogli przeznaczyć wyłącznie na poprawę infrastruktury. Fundusze poszły na modernizację tej części stadionu, stąd nazwa.

Dundee United, Tannadice Park

Z drona (klik) bliskość stadionów robi jeszcze większe wrażenie. W Wielkiej Brytanii są kluby, które położone są jeszcze bliżej. W Blackpool przylegające boiska mają Squires Gate FC i Blackpool Wren Rovers. Występują na poziomach 9-12 piłkarskiej piramidy. Podobnych przykładów jest kilka (Haverhill Borough i Haverhill Rovers, Bedfont Sports i Bedfont FC. itd). Ale kluby z Dundee to brytyjscy rekordziści wśród zawodowców.

Dundee FC sprowadził się na Tannadice Street w 1899 roku. Dens Park to dziś niepozorny blaszak z jedną trybuną na wale ziemnym. The Dee wywalczyli tu m.in. awans do półfinału Pucharu Europy w 1963 roku. Dziś Niebiescy grają w szkockiej Championship.

Mecze Premiership można obejrzeć tuż obok, na Tannadice Park. Dundee United 35 lat temu awansowali do finału Pucharu UEFA. Dlatego znaleźli się na mojej liście. Klub zakładali Irlandczycy, wzorem był Hibernian z Edynburga. Z czasem zielone koszulki zmieniono na, jakbyśmy dziś powiedzieli, bardziej inkluzywne, aby nie tworzyć klubu etnicznego. Piłkarzy ubrano w kolor mandarynkowy.

Dundee United 4 razy grali w pucharach z FC Barceloną i za każdym razem wygrali. W meczu z Celtikiem, poszło im gorzej. 0:2, a na trybunach przeważali The Bhoys.

Dundee United, Tannadice Park

Miasto Dundee

Samo miasto dość typowe dla Wielkiej Brytanii. Zadbane centrum z kilkoma zabytkami a dalej dość monotonna zabudowa mieszkaniowa. Ogólnie polecam, choć od Morza Północnego wiało tak mocno, że w drodze na mecz prawie zwiało mnie z chodnika.

North End Park

Trzeci stadion w okolicy Dundee United i FC należy do North End Park. Klub prowadzi tylko drużyny młodzieżowe, skupia niewielką społeczność. Rok powstania – 1885. North End Park oficjalnie ma 2 tys. miejsc.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *