Największym atutem Mieszka jest stadion na zboczu oraz widok na wieżę katedry. Spiker już w pierwszym zdaniu przypomniał, że Gniezno to pierwsza stolica Polski.
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i X (twitterze).
Klub obchodzi właśnie 50-lecie, choć kontynuuje tradycje sprzed ponad stu lat. W kwietniu 1915 roku kilkunastu chłopców zebrało się na boisku przy wieży wodociągowej. Nazywano ich grupą Józefa Michalczaka. Od pewnego czasu krążył pomysł, żeby drużynę sformalizować, co pozwoliłoby na mecze z rywalami spoza miasta. Pierwszy pomysł na nazwę – Polonia, odpadał ze względu na możliwe reperkusje ze strony pruskich władz. Stanęło na Gwieździe, w łacińskiej wersji. Sekcja piłkarska Stelli Gniezno została zlikwidowana w 1973 roku.
Rok później założono MKS Mieszko, który do dziś jest największym klubem piłkarskim w mieście. Największymi sukcesami są występy na III poziomie rozgrywek oraz ćwierćfinał Pucharu Polski.
Stadion przy ul. Strumykowej powstał w połowie lat 70. Podczas ostatniej modernizacji położono nową bieżnię, która jest ogólnodostępna dla mieszkańców. Większą pojemność ma stadion z 1929 roku, z którego dziś korzystają żużlowcy Startu.
Zobacz także: Spacer po Warszawie. Dolinka, Makabi, Sarmata, Narodowy i miejsce powstania PZPN-u [Z PODRÓŻY]
Ruina między stadionem a kompleksem boisk treningowych to wybudowany pod koniec PRL-u hotel. Miał widok na starówkę oraz jacuzzi na dachu. Kiedy popadł w ruinę, dzicy lokatorzy wywoływali kolejne pożary. W 2023 roku nieruchomość była przedmiotem licytacji komorniczej.
Zobacz także: Na stadionie w Toruniu. Piłka daleko za żużlem [Z PODRÓŻY]
Stadion hokejowy
Wielkopolska to region, który całkowicie zdominował mistrzostwa Polski w hokeju na trawie. Od 1927 do 2024 roku najwięcej tytułów wywalczył Grunwald Poznań (27), z kolei Sparta Gniezno (14), a po 12 mają na koncie Pocztowiec i Warta Poznań.
Hokejowy stadion (1999) ze sztuczną nawierzchnią na Osiedlu Tysiąclecia. Swoje mecze rozgrywają tu Stella i Start 1954 Gniezno. Patronem jest lewoskrzydłowy Alfons Flinik, 14-krotny mistrz Polski, dwukrotny olimpijczyk.
Zobacz także: Piłka na wodzie. Łodzią na mecz w Wenecji [Z PODRÓŻY]
Gąsawa
Wracając z Gniezna, ok. 60 km przed Bydgoszczą, zatrzymałem się Gąsawie. W pałuckim miasteczku, które ma 1400 mieszkańców, najważniejszym sportem jest hokej na trawie. Przez większość XXI wieku miejscowy klub występował w najwyższej klasie rozgrywkowej. LKS ma też kilka medali mistrzostw Polski, także w halowej wersji dyscypliny. O krajowe trofea walczy też drużyna kobiet.
Dla drużyny z Gąsawy derbowym rywalem jest starszy o dwie dekady klub z Rogowa. To odległość zaledwie 10 km. W meczach „Kóz” z „Rabarbarami” sypią się czerwone kartki, bywało, że gości eskortowała policja. Poziom emocji opadł, gdy wprowadzono obowiązek gry na sztucznej nawierzchni, a takie boisko w okolicy jest tylko w Gąsawie. Korzysta z niego także LKS Rogowo.
Zobacz także: Cyklon, Notecianka i Sparta. Obok kopiec i kujawsko-pomorskie Malediwy
Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i X (twitterze).