Cyklon, Notecianka i Sparta. Obok kopiec i kujawsko-pomorskie Malediwy

Notecianka Pakość
Notecianka Pakość – Piast Kołodziejewo

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku oraz X (twitter).

To kolejny odcinek krótkich relacji z piłkarskiej pustyni. W trzech najwyższych ligach piłkarskich, województwo kujawsko-pomorskie ma jedną drużynę – drugoligową Olimpię Grudziądz. W tej serii pisałem m.in. o ładnie położonych o obiektach w Inowrocławiu, Kamieniu Krajeńskim, Sępólnie Krajeńskim, Chełmży i Świeciu. Przypominałem historię Polonii Bydgoszcz, opisywałem dyskobola z szyn, chatę menonitów i królestwo karpia. Zachwycałem się też stadionem w Fabiankach oraz bliskością plaży w Tucholi.

Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

W upalny sierpniowy weekend ruszyłem w okolice Inowrocławia, do Pakości. Założona w 1950 roku Notecianka, działała początkowo jako Zrzeszenie Sportowe Włókniarz. Miasto było wtedy znane z zakładów lniarskich. Kilka lat później patronat nad klubem objęły Roszarnia i Centralne Warsztaty.

Jeszcze na początku XX wieku Pałuczanka grałą w IV lidze. Od paru lat występuje w A-klasie. Zainteresowanie meczem z Piastem Kołodziejewo całkiem spore, wrażenia pozytywne.

Niektórzy kojarzą Pakość jako miejsce pielgrzymek. Kalwaria Pakoska to zespół 25 kaplic pasyjnych wraz z klasztorem franciszkanów. 

Notecianka Pakość
Kujawsko-pomorskie Malediwy, przynajmniej na zdjęciu. Piechcin, kilka kilometrów od Pakości. Jezioro Turkusowe powstałe w dawnym kamieniołomie wapienia. Zakaz kąpieli poza centrum nurkowym istnieje tylko teoretycznie.

Zobacz także: Dwa najbliższe brytyjskie stadiony [Z PODRÓŻY]

Cyklon Kończewice

Kończewice pod Chełmżą. Klub powstał w 1992 roku. Stadion na 400 miejsc został otwarty w 2010 roku. 

Cyklon, piękna nazwa. Skąd się wzięła? „Była wtedy moda na „wietrzne” kluby, w lokalnych mediach pojawił się nawet artykuł na ten temat. Powstawały więc Wichry, Huragany, a my wybraliśmy Cyklon. Pojawił się mały problem, bo starszym kibicom nazwa nieco kojarzyła się z nazistowskimi obozami śmierci w czasie II Wojny Światowej, młodzi jednak zaakceptowali pomysł” – wspominał w „Gazecie Pomorskiej” Jacek Czarnecki, współzałożyciel klubu a potem wójt gminy.

Zobacz także: Naddniestrze, czyli stan zamrożenia [Z PODRÓŻY]

Z boiska na kopiec i plażę

Tuż przed wjazdem do Chełmży, przy skrzyżowaniu drogi krajowej z wojewódzką, zaskoczył mnie kopiec. Jak się okazało, to Miejsce Pamięci Kopiec „Ziemia Polaków”. “Miejsce-symbol, upamiętniające bohaterów, miejsca walki, męczeństwa i chwały Polaków”. Wygląda jak mocno spóźniona, kujawsko-pomorska odpowiedź na kopiec Kościuszki.

W Murze Pamięci umieszczono ziemię z miejsc historycznych bitew. Korpus kończewickiego Kopca jest o o kształcie ściętego stożka o średnicy 25 m u podstawy i wysokości 8 metrów. Widok jak na zdjęciu…

Jedna z kilku plaż w Chełmży, o której pisałem przy okazji meczu miejscowej Legii.

Pałac Kruszyńskich/Sczanieckich w Nawrze koło Kończewic. Od kilku lat właścicielem jest samorząd województwa, który zamierza obiekt zrewitalizować i stworzyć tu muzeum ziemiaństwa.

Sparta Przysiersk

Sparta Przysiersk

Przysiersk, wieś w powiecie świeckim.

Przysiersk, tuż obok kościoła pw. św. Wawrzyńca.

Zobacz także: Stadion pierwszego meczu reprezentacji Polski [Z PODRÓŻY]

Gwiazda Bukowiec

B-klasowa Gwiazda to drużyna z Bukowca – wsi w powiecie świeckim. Kiedy przejeżdżałem tędy rowerem, zdziwiła mnie rozwinięta infrastruktura. Okazuje się, że Bukowiec (nie mylić z innymi miejscowościami o tej nazwie, a jest ich kilkadziesiąt) znajduje się w drugiej setce najbogatszych gmin w kraju (na ponad 1500) i na ulicach to widać.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *