Kujawsko-pomorskie. Piłkarska pustynia, ale stadiony nad wodą

Stadion w Chełmnie.

Brak jakiejkolwiek drużyny w Ekstraklasie i I lidze. Do tego fatalne miejsca w historycznych rankingach siły województw zarówno pod względem sukcesów drużyn, jak i wychowanych reprezentantów Polski. Patrząc na dużą piłkę, kujawsko-pomorskie to piłkarska pustynia. Dobrze więc, że stadiony są tu często nad wodą.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Zarówno historyczne, jak i aktualne wyniki dla kibica z Kujaw i Pomorza są fatalne. Zawisza Bydgoszcz liczy na awans do III ligi, czyli tam, gdzie występuje Elana Toruń. Najlepiej ostatnio szło Olimpii Grudziądz, dziś drugoligowcowi. W tabeli wszech czasów ekstraklasy najwyższe miejsce spośród klubów z obecnego województwa kujawsko-pomorskiego zajmuje Zawisza (31). Dłużej w elicie grała choćby Garbarnia Kraków, a Amica Wronki zdobyła więcej punktów.

Na szczęście wyruszając z Bydgoszczy można rzucić okiem na kilka świetnie położonych stadionów. Choć opisywałem tu m.in. piękny widok z trybuny w Chełmnie, wrażenia z Grudziądza, mecz z więzieniem w tle w Potulicach czy opuszczony stadion BKS-u Bydgoszcz, to stadionów z najbliższej okolicy jest na tym blogu niewiele. W 2020 roku groundhopperów do krótszych podróży zmusiły koronawirusowe restrykcje. Zamiast na lotnisko kilka razy ruszyłem w podróż po województwie.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Świecie

Stadion Wdy Świecie.

Wda Świecie. Estetyczny obiekt na wzniesieniu. Bieżnia i 3,5 tys. miejsc. Dość typowa, ale miła dla oka brama. Na stadionie urzekł mnie znicz olimpijski. Z jego zapaleniem nie będzie problemu, wystarczy wejść po schodach.

Łabiszyn

Łabiszyn, 20 km od Bydgoszczy. Wspaniale położony stadion niedaleko Noteci. Na zdjęciach z lotu ptaka widać, że murawę z każdej strony otaczają gęste drzewa. Na minus żużlowa bieżnia.

Będąc w Łabiszynie warto wybrać się do odległego o 5 km pałacu w Lubostroniu. Klasycystyczny obiekt otoczony jest kilkudziesięciohektarowym parkiem krajobrazowym.

Pałac w Lubostroniu, niedaleko Łabiszyna.

Inowrocław

Obiekt Cuiavii – Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków został przebudowany w 2011 roku. Ze stromej trybuny jest bardzo dobra widoczność. Rozgrywano tutaj lekkoatletyczne mistrzostwa Polski i piłkarskie mecze młodzieżówek. Stosunkowo niedaleko tężni.

Stadion Miejski nr II w Inowrocławiu. Miejscowi twierdzą, że załapałem się na ostatni moment, żeby zobaczyć ten obiekt przed przebudową. Faktycznie, remont się przyda, ale ceglana brama warta uwagi.

Chełmża

Chełmża to ciekawe miasteczko z gotycką bazyliką na skarpie nad brzegiem jeziora. Najbardziej zaskoczyła mnie odległość rynku od miejskiej plaży. To zaledwie 150 metrów.

Choć stadion ponad 90-letniej Legii położony jest na drugim końcu Chełmży, to w trzy minuty można dojść na plażę nad Jeziorem Chełmżyńskim. Latem Chełmża jest godna polecenia. Niezłe miejsce do kąpieli, co sam sprawdziłem.

Piotrków Kujawski

Turyści, ani groundhopperzy raczej się tutaj nie zapuszczają. Najbliższe większe miasta, to w równej odległości Włocławek, Gniezno i Inowrocław. Trybuna na wale ziemnym, brak oświetlenia, wiejski, spokojny klimat.

Kamień Krajeński

Kamionka Kamień Krajeński

Kamionka Kamień Krajeński, stadion tuż obok murów miejskich. W tle barokowa kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Boisko leży kilometr do plaży miejskiej nad Jeziorem Mochel.

Sępólno Krajeńskie

MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie

MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie. Wystarczy przejść przez park, żeby dotrzeć na plażę Jeziora Sępoleńskiego.

Koronowo

Boisko w Koronowie (20 km od Bydgoszczy) położone jest u podnóża skarpy, trochę podobnie jak w Chełmnie. Z kolei druga trybuna przylega do drogi. A za nią rzeka Brda. Z boiska do wody to mniej, niż 100 metrów. Na drugą stronę można przejść przez Kozi Mostek.

Boczne boisko w Koronowie

Widok z bocznego boiska w Koronowie. W tle więzienie, które od XIX wieku działa w budynkach byłego klasztoru cystersów.

Toruń

Boisko w Stawie Komtura w Toruniu.

Na koniec małe boisko w Boisko w Stawie Komtura w Toruniu. Do Wisły jest stąd 200 metrów.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

One Reply to “Kujawsko-pomorskie. Piłkarska pustynia, ale stadiony nad wodą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *