Stadion pierwszego meczu reprezentacji Polski [Z PODRÓŻY]

Piłkarska stacja metra w Budapeszcie.

Ciekawi mnie historia Ferenca Puskása i wręcz fascynuje, jak czczony jest na Węgrzech. Na blogu pisałem już o pomniku, popiersiu, tablicy, muralu, ulicy i stadionie Ferenca Puskása. Wielki napastnik ma też swoje miejsce w Magyar Olimpiai és Sportmúzeum. Przy okazji zobaczyłem mecz na stadionie, na którym pierwsze spotkanie w historii rozegrała reprezentacja Polski.

Sportmúzeum

Sportmúzeum, Budapeszt. Figurka Puskása.

Węgrzy nie stworzyli czegoś na miarę muzeum w Manchesterze. Ogólnopiłkarskie muzeum często planuje się na stadionach narodowych, na Hampden w Glasgow, Aviva Stadium w Dublinie, czy Wembley. Na tym ostatnim wisi poprzeczka z finału MŚ w 1966. Jak przypomniał przewodnik touru, przy decydującej bramce piłka przekroczyła linię bramkową o kilka metrów. Tak wszyscy to zapamiętali, prawda?

Wyjątkowo przykładają się do sprawy w Portugalii. Rozpisywałem się o Belenenses. Bez pieniędzy też można zrobić dobre muzeum. Rewelacyjnie wyglądają muzea FC Porto i Benfiki, nie odbiega też Sporting, gdzie są setki pucharów.

Sportmúzeum, Budapeszt. Puskás.
Sportmúzeum, Puskas.

Zobacz także: Tutaj kopali wielcy Węgrzy [Z PODRÓŻY]

Groupama Aréna

Groupama Aréna
Orzeł przed Groupama Aréna

Będąc przejazdem w Budapeszcie rzuciłem jeszcze okiem na Ferencváros Stadion. Widziałem z bliska jego poprzednią wersję, Stadion Albert Flórián.

Makaron w klubowym sklepie Ferencvárosi
Flórián Albert zdobywca Złotej Piłki w 1967 roku.

Zobacz także: Złota Jedenastka w Barcelonie [Z PODRÓŻY]

Hidegkuti Nándor Stadion

Hidegkuti Nándor Stadion
Hidegkuti Nándor Stadion

Stadion MTK zbudowano od nowa w 2016 roku. Murawę obrócono o 90 stopni, a rekordową część trybun przeznaczono na skyboxy, co wywołało kontrowersje. Poprzedni stadion w tym miejscu powstał w latach 1946-47. Tutaj kręcono film „Ucieczka do wolności”.

Stadion, którego dziś patronem jest strzelec trzech goli na Wembley, to historyczne miejsce polskiego futbolu. Co prawda działacze PZPN pierwszy mecz chcieli rozegrać z Austriakami, ale ci nie raczyli odpowiadać na korespondencję. Z propozycją meczu wystąpili Węgrzy. Po sparingach szerokiej kadry wytypowano 13 zawodników, w tych 7 Cracovii oraz 3 Polonii Warszawa i 2 Pogoni Lwów.

Podróż pociągiem trzeciej klasy trwała ponad 24 godziny. 17 grudnia 1921, na błotnistym boisku stadionu Hungária, gospodarze zdołali strzelić jedyną bramkę spotkania.

Zobacz także: Tutaj padł pierwszy gol w polskiej historii [Z PODRÓŻY]

Hidegkuti Nándor Stadion, tytuły MTK.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *