Przed derbami dobrze zrobić piknik [Z PODRÓŻY]

Derby Pragi Slavia-Sparta

284. derby praskich „S” poprzedził piknik. Zabawa przy stoiskach obok Tesco, położonego naprzeciwko stadionu Slavii, trwała od samego rana. Piwo, konkursy dla kibiców, sprzedaż pamiątek, w tym książek, zbiórka na grób zasłużonego trenera. Na telebimie pokazywano stare bramki, na scenie pojawili się piłkarze sprzed lat.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Derby Pragi Slavia-Sparta

Przed meczem zdążyłem jeszcze zobaczyć przemarsz kibiców gości (mnóstwo krzyków i wyzwisk, ale na pokaz) i kompleks Slavii.

Stadion lekkoatletyczny, część kompleksu Slavii.

Stadion Slavii

W piątkowym i sobotnim dzienniku „Sport” dano pięć stron o derbach, tyle samo co o lidze hokeja. Jest jeszcze punkt wspólny. W tabelach obu lig na pierwszym miejscu Sparta Praga, na drugim Liberec a na siódmym Mlada Boleslav. W gazecie zmieszczono rozmowę z piłkarzami sprzed lat – Martinem Frydkiem i Ivo Knoflickiem oraz rozrysowane „typickie gole” Milana Skody i Davida Lafaty.

Derby Pragi Slavia-Sparta

Eden, stadion Slavii. W tym roku zaczęto mówić o możliwej przebudowie stadionu. Pojemność miałaby wzrosnąć z 21 do 35 tysięcy.

Derby Pragi Slavia-Sparta

Siedziba szkółki Slavii.

Slavię krótko wcześniej przejęli Chińczycy. Ogłosili, że przeciętność ich nie interesuje. Za słowami poszły czyny. Praga to europejska siedziba CEFC, energetycznego giganta, szóstej największej prywatnej firmy Państwa Środka. Jej roczne obroty wynoszą 35 mld dolarów. Klub to kolejna już inwestycja w stolicy Czech. Wcześniej kupili akcje grupy finansowej J&T oraz dwa budynki w historycznym centrum Pragi.

Rządy poprzedniego właściciela Aleša Řebíčka, byłego ministra, oceniane są krytycznie. Slavia ostatnie mistrzostwo wygrała w 2009 roku. Chińczycy od razu zabrali się za spłacanie długów. Kolejnym krokiem mają być transfery i odkupienie wybudowanego w 2003 roku stadionu.

Derby Pragi Slavia-Sparta

Z widokiem na Eden.

Derby Pragi Slavia-Sparta
Derby Pragi Slavia-Sparta

Marco Paixao, niedawna gwiazda polskich boisk, nie miał szans na grę. Nie zmieścił się nawet w kadrze na mecz. W ostatniej akcji pierwszej połowy gola strzelił Jaromir Zmrhal. Praskie derby nr 284 wygrała Slavia. Ale to jej dopiero 87. zwycięstwo. W piłkarskich derbach Sparta wygrywała 133 razy.

Derby Pragi Slavia-Sparta
Derby Pragi Slavia-Sparta

One Reply to “Przed derbami dobrze zrobić piknik [Z PODRÓŻY]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *