W Aberdeen Alex Ferguson dokonał niemożliwego [Z PODRÓŻY]

Pittodrie, Aberdeen

Od Morza Północnego to tylko 500 metrów, wystarczy przejść przez pole golfowe. Brutalistyczna trybuna jest pierwszym budynkiem od brzegu. Tylko czy musi tak wiać?

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Pittodrie, Aberdeen

Z centrum miasta to 20-minutowy spacer w kierunku wybrzeża. Droga prowadzi obok cmentarza. Stadion jest starszy od klubu. Obiekt istnieje od 1899 roku. Przez cztery pierwsze lata występował tu zespół Aberdeen FC. W 1903 roku na spotkaniu, w którym uczestniczyło 1600 osób, zdecydowano o połączeniu trzech klubów i powstał „nowy” Aberdeen Football Club.

Pomnik Sir Alexa Fergusona przed stadionem Pittodrie

W 1978 roku po udanej, czteroletniej pracy w St Mirren, do klubu przyszedł Alex Ferguson. Szybko przerwał hegemonię Celtiku i Rangersów. Pod jego widzą Jim Leighton, Willie Miller, Alex McLeish i Gordon Strachan zdobywali kolejne puchary i mistrzostwa Szkocji. W 1983 roku Aberdeen dokonało niemożliwego i zdobyło Puchar Zdobywców Pucharów. Kilka europejskich meczów przeszło do legendy. Za najlepszy mecz uznaje się ćwierćfinałową wygraną z Bayernem. Na Stadionie Olimpijskim w Monachium padł bezbramkowy remis. W marcu 1983 roku The Dons przegrywali u siebie 1:2 i strzelili dwie bramki. W finale na Ullevi, po dogrywce pokonali Real Madryt. W zespole Fergusona występowali wyłącznie Szkoci. Pół roku później, w Superpucharze Europy, Aberdeen pokonało Hamburger SV.

Zobacz także: Dwa najbliższe brytyjskie stadiony

Pittodrie, Aberdeen

Po wizycie w Sheffield pisałem o pierwszym stadionie z oświetleniem. W Aberdeen też wniesiono do konstrukcji stadionów. Do lat 30. trenerzy siedzieli za linią boczną, na ławkach rezerwowych ustawionych na murawie. W szkockich warunkach często oznaczało deszcz lejący nie tylko na głowę, ale też na notes. Donald Colman stwierdził, że wbijając ławkę poniżej poziomu boiska i dokładając dach, poprawi komfort pracy szkoleniowców. To Colman jest uznawany za twórcę piłkarskiego „dugout”. Z czasem słowo oznaczające schron i ziemiankę zmieniło znaczenie, bo nazywane są tak także odsłonięte boksy z ławkami rezerwowych powyżej płyty boiska (np. jak na Old Trafford).

Pittodrie, Aberdeen
Pittodrie, Aberdeen

Większa część starszych w mieście budynków zbudowana jest z granitu, dlatego Aberdeen jest nazywane Granitowym Miastem. Z tego samego materiału wykonano fasadę jednej z trybun.

Zobacz także: Madryt. Puchary Europy i hodowcy ogórków

Pittodrie, Aberdeen

W 1978 roku Pittodrie stało się drugim w pełni siedzącym stadionem na Wyspach. Dziś pojemność to prawie 21 tys. miejsc.

Pittodrie, Aberdeen

Przyznaję, nie mogłem się napatrzeć… Widoczna z oddali trybuna, której patronem został prezes klubu Richard Donald, została otwarta w 1993. Mimo, że znajduje się za bramką, jest jedyną dwupiętrową na stadionie.

Zobacz także: Naddniestrze, czyli stan zamrożenia

Plaża w Aberdeen. Miasto jest ważnym ośrodkiem usługowym dla platform wiertniczych i gazociągów na Morzu Północnym.

Pittodrie, Aberdeen

Od ponad dekady trwa dyskusja nad budową stadionu w nowym miejscu. Wiek obiektu i plan zagospodarowania nie pozwalają na gruntowną modernizację Pittodree. W 2012 i 2016 przymierzano się do umiejscowienia obiektu na obrzeżach miasta. W 2021 powstał pomysł, by stadion zbudować niedaleko Pitodree, blisko linii brzegowej.

Pomnik Denisa Law w centrum Dundee. Zdobywca Złotej Piłki i trzeci strzelec w historii Manchesteru United mieszkał w Abardeen do 14 roku życia. Stąd, jako najmłodsze z siedmiorga dzieci ubogiego rybaka trafił do Huddersfield Town.

Marischal College, kiedyś budynek miejscowego uniwersytetu, dziś siedziba władz miejskich i symbol „Granitowego Miasta”.

Zobacz także: Czy to jest stadion z najpiękniejszym widokiem?

Cruyffisko

Cruyff court w Aberdeen

Cruyff Court, czyli cruyffiska to inicjatywa Fundacji Johana Cruyffa. Niewielkie pola do gry ze sztuczną nawierzchnią na początku powstawały tylko w Holandii. Dziś działa 300 boisk, w wielu krajach Europy, w tym w Polsce (holenderska federacja zbudowała takie w Krakowie, z okazji EURO 2012), Ameryce Południowej i Azji. Fundacja współdziała z samorządem i lokalnymi partnerami, w przypadku tego boiska, z Denis Law Legacy Trust. Na piłkochwycie wisi duża tablica z 14 zasadami. O współdziałaniu, bazowaniu na technice, kreatywności, rozwoju i szacunku. Boiska nie można zarezerwować z wyprzedzeniem.

Cruyff court w Aberdeen
Cruyff Court w Aberdeen.

A to już inne boisko, klasyczne brytyjskie boisko do piłki pięcioosobowej, na komercyjny wynajem dla weekendowych amatorów.

Pomnik Sir Alexa Fergusona przed stadionem Pittodrie
Pomnik Sir Alexa Fergusona przed stadionem Pittodrie

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

2 Replies to “W Aberdeen Alex Ferguson dokonał niemożliwego [Z PODRÓŻY]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *