Domruczany hymn na Celtic Park [Z PODRÓŻY]

Celtic Park
Celtic Park

Chciałem usłyszeć na żywo ” You’ll Never Walk Alone”. Poleciałem więc do Szkocji, na mecz Celtic – Iverness.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Celtic Park

Sam Celtic Park raczej nie zachwyca. Został tak gruntownie przebudowany, że dla kibica wygląda tak, jakby zbudowano go 20 lat temu. Historię jednak czuć. Wszędzie hasła, że Celtic to klub jak żaden inny („A club like no other”) a przed samym meczem z murawy przemawiał jeden z byłych zawodników.

Celtic Park
Celtic Park

W korytarzu wewnątrz trybuny wiszą stare strony gazet z relacjami z historycznych meczów.

Celtic Park
Celtic Park

Che w Glasgow? Odbieram to jako dowód na przyjaźń Celtiku i St. Pauli. W oficjalnym sklepie klubu z Hamburga sprzedawane są nawet szaliki Celtiku.

Zobacz także: Katalońskie barwy w Glasgow [Z PODRÓŻY]

Celtic Park
Celtic Park

Zawiodło mnie wykonanie You’ll Never Walk Alone. Kiedy zaśpiewano pierwszą zwrotkę, sędzia zaczął mecz, więc zgodnie z zasadami muzyka musiała przestać płynąć z głośników. Resztę hymnu kibice domruczeli pod nosem. Szkoda, bo liczyłem, że dośpiewają. Sam mecz całkiem ciekawy. To co mnie zaskoczyło, to bardzo mała ilość fauli i to nie dlatego, że sędzia wszystko puszczał. Po prostu obie drużyny chciały grać w piłkę. Lepiej poszło Celtikowi, który strzelił gościom pięć bramek.

Do Glasgow pojechałem po to, żeby zobaczyć stadion kolejnego zwycięzcy Pucharu Europy (obecnie na liczniku 12/21). Celtic był pierwszym brytyjskim klubem, który sięgnął po to trofeum. Drużyna, która w 1967 pokonała w finale Inter Helenio Herrery, składała się z zawodników urodzonych w promieniu 30 mil od Glasgow.

Celtic Glasgow
Celtic Glasgow
Celtic Glasgow

Od 2005 roku przed Celtic Park stoją trzy pomniki. Są na nich Brother Walfrid (założyciel klubu), Jimmy Johnstone (piłkarz z lat 60. i 70.) i Jock Stein (piłkarz i trener). Ten ostatni prowadził drużynę, która w 1967 roku wygrała ligę, puchar Szkocji, puchar ligi a w finale Pucharu Europy pokonała Inter.

Zobacz także: Ibrox, styl brytyjski w najlepszym wydaniu [Z PODRÓŻY]

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *