Chodzący protest. Książka Megan Rapinoe [RECENZJA]

Tytuł: Jedno życie
Autor: Megan Rapinoe, Emma Brockes, tłum. Ewa Pater-Podgórna
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Relacja 2021

To jedyna wydana w Polsce książka o karierze piłkarki. „Jedno życie” jest jednocześnie pierwszą sportową autobiografią, gdzie dominują wątki społeczne i polityczne.

Książki w księgarni Sendsport o 10% taniej.

Laury dla najlepszej zawodniczki na świecie Megan Rapinoe otrzymała późno, w wieku 34 lat. W 2019 roku jej głos, jako najlepszej zawodniczki mundialu, stał się głośniejszy, niż kiedykolwiek. Mówiła o nierówności płac między kobietami, a mężczyznami, seksizmie, homofobii i ruchu Black Lives Matter.

W 2016 roku w geście solidarności z Colinem Kaepernickiem przyklęknęła w czasie amerykańskiego hymnu. Fala oburzenia była tak duża, że w jej rodzinnym, konserwatywnym Redding w Kalifornii zdjęcie Megan Rapinoe ściągnięto ze ściany restauracji, w której od dekad pracowała jej matka. Wymogli to klienci wściekli na piłkarkę za brak szacunku do hymnu.

Więcej recenzji książek sportowych na blogu w tej kategorii.

Rapinoe z pomocą brytyjskiej autorki Emmy Brockes („The Guardian” i „The New York Times”) zgrabnie opowiada o dzieciństwie, przebywającym w więzieniu bracie i powrocie na boisko po dwukrotnym zerwaniu więzadeł krzyżowych. Opisuje upadek ligi WPS, dyskusje z ojcem – wyborcą Donalda Trumpa, problemy z selekcjonerką reprezentacji i relacje z kolejnymi partnerkami, zazwyczaj sportsmenkami o zaskakująco podobnych imionach. Choć w amerykańskiej reprezentacji, tak jak w całej żeńskiej piłce, liczba homoseksualnych zawodniczek jest spora, jeszcze niedawno Rapinoe była jedyną wyautowaną piłkarką w teamie USA.

Różowłosa pomocniczka zasłynęła walką o równe płace. Dowodzi, że to piłkarki zarabiają dla amerykańskiej federacji więcej, niż męski zespół. Jako złota medalistka olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata swój celebrycki status wykorzystuje jako platformę do aktywizmu. Pisze, by nauczyć innych, jak mówić nie. Widzisz, że dzieje się zło – powiedz. Jesteś nierówno traktowany? Nie milcz. Dostrzegasz niesprawiedliwość – pomóż.

Rapinoe pyta co każdy z nas robi ze swoim życiem.

Więcej recenzji książek sportowych na blogu w tej kategorii.
Żeby być na bieżąco, pamiętaj o Facebooku i twitterze.

Fragment książki można przeczytać tutaj.

P.S. Wydawnictwo Relacja należy pochwalić za wydanie pierwszej książki, której główną osią jest kariera piłkarki. Wynik sprzedażowy wydaje się niepewny. Niestety, tłumaczenia nie skonsultowano z osobą na co dzień operującą słownictwem piłkarskim. Kilkakrotnie więc strzelone bramki nazywane są „punktami”, mamy „próby startu” oznaczające pierwszy skład, a bramkarka zakłada „rękawiczki”. Niepotrzebnie rażą frazy: „weszłam na boisko w ramach wymiany zawodników”, „Brazylijki oddały rzut karny” i „strzeliłam czystego gola w długi słupek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *