Edynburg i mecz o mistrzostwo świata sprzed 119 lat [Z PODRÓŻY]

Tynecastle Stadium w Edynburgu, od 1886 roku obiekt Heart of Midlothian F.C. Rok wcześniej, w 1895, rozegrano tutaj turniej nazwany World Championship. Zwycięzcy angielskiej First Division, Sunderland, grali z mistrzami Szkocji. Był to trzeci taki mecz, pierwszy raz wygrali Anglicy.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.

Podczas marcowego wyjazdu do Szkocji zobaczyłem stadiony Celtiku Glasgow, Glasgow Rangers i Hampden Park. Byłem też w Edynburgu.

Od tej strony stadion Hearts wygląda wręcz odpychająco. Okolica mało ciekawa, sporo fabryk i to takich, przy których wręcz trudno oddychać.

Kwadrans piechotą od Tynecastle Stadium jest Murrayfield Stadium. Narodowy stadion rugby na 68 tys. kibiców. To tutaj Szkoci rozgrywają mecze Pucharu Sześciu Narodów. Na okolicznych boiskach treningowych (na murawach zarówno sztucznych, jak i naturalnych) ćwiczą dzieci.

Na Murrayfield Hearts grali domowe mecze w europejskich pucharach.

Easter Road, stadion Hiberniana. Wygląda mało ciekawie, ale trudno to powiedzieć o jego historii.
Pierwszy mecz w tym miejscu Hibs zagrali w 1983 roku. Lokalizacja była dogodna, bo pasowała dwóm największym skupiskom Irlandczyków w Edynburgu, a to oni byli Hiberniana.

The Famous Five to atak Hiberniana, w którym grali Gordon Smith, Bobby Johnstone, Lawrie Reilly, Eddie Turnbull i Willie Ormond. W latach 40. i 50. zdobywali mistrzostwo Szkocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *