Polonia Bydgoszcz – stadion Tomasza Golloba [Z PODRÓŻY]

Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy.

Sto lat historii bydgoskiego sportu. Jako dziecko Zbigniew Boniek oklaskiwał tutaj m.in. swojego ojca oraz największego idola, Mariana Norkowskiego. Dla wielu symbolem stadionu Polonii jest Tomasz Gollob.

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Lista wszystkich odwiedzonych przeze mnie stadionów tutaj.

Sportowa 2, Bydgoszcz.

Poznaniak Edmund Szyc w swoim rodzinnym mieście zakładał Wartę. Po przeprowadzce do Bydgoszczy stwierdził, że brakuje tu dużego, polskiego klubu.

Poloniści, biało-czerwoni, mieli być ostoją patriotyzmu. Klub powstał w maju 1920 roku, zaledwie cztery miesiące po powrocie Bydgoszczy do Macierzy. Wielosekcyjny klub po wojnie został rozwiązany, a potem powołany na nowo, już w pionie gwardyjskim. W PRL-u najgłośniej było o żużlowcach, piłkarzach i hokeistach. Do kompleksu obiektów należały korty, basen oraz lodowisko. Dziś stadion należy do miasta, a część terenu przejął uniwersytet. KP Polonia występuje w okręgówce.

Zobacz także: Miał być kompleks sportowy, a będą bloki

Stadion Polonii. Stary wyjazd z parku maszyn, widok na trybunę główną.

Stadion wybudowano na początku lat 20., a na inaugurację odbył się zjazd wciąż popularnych Sokołów. Obiekt przebudowywano z myślą o meczach piłkarskich i zawodach lekkoatletycznych. Powstał też tor kolarski. W latach 30. zainstalowano oświetlenie. W czasie okupacji piłkę kopała tutaj drużyna SG Bromberg.

W latach 1954-1961 przez 7 sezonów Polonia grała w piłkarskiej ekstraklasie. Z czasem głównym obiektem piłkarsko-lekkoatletycznym w mieście stał się stadion Zawiszy. Na Polonii dokonywano modernizacji z myślą o żużlowcach.

Zobacz także: Kujawsko-pomorskie. Piłkarska pustynia, ale stadiony nad wodą

Żużlowa historia stadionu to wielkie zwycięstwa Polonii, legendarne występy Tomasza Golloba oraz wiele lat organizacji zawodów Grand Prix. Speedway to też wypadki. Jako pierwszy na torze zginął Jerzy Bildziukiewicz. 15 lat później, w 1986 roku, jeden z żużlowych adeptów nie opanował motocykla i uderzył w stojącego na murawie Mieczysława Połukarda. Były zawodnik, potem trener, zmarł.

W ostatnich latach powstała trybuna na przeciwległej prostej wraz z zapleczem dla żużlowców.
Żeńska sekcja lekkoatletyczna BKS Polonia Bydgoszcz. Fot. polska-org.pl, Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Marian Norkowski, napastnik Polonii, był królem strzelców ekstraklasy.

– Wydawało mi się, że z piłką potrafi zrobić wszystko – opowiadał o Marianie Norkowskim Zbigniew Boniek. Na Polonię zaczął przychodzić dla występującego w obronie ojca Józefa. Ale to Norkowski, olimpijczyk z Rzymu, był bohaterem jego wyobraźni.

Zobacz także: Stadion, na którym zaczęła się wojna [Z PODRÓŻY]

Podwórko po drugiej stronie ul. Sportowej.
Pozdrowienia z Bydgoszczy!

Więcej wpisów o moich piłkarskich podróżach w tej kategorii.
Zobacz także: Zimny, środowy wieczór w Stoke [Z PODRÓŻY]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *